Podróże 10 lut 2019 | Redaktor
Kreta. Wyspa w świecie mitów

Stolicą Krety jest Heraklion, w którym znajduje się międzynarodowy port lotniczy/fot. Alfa Mar

Spuścizna antycznych Greków, urzekająca przyroda i słońce przez trzysta dni w roku. Atuty Krety od lat przyciągają turystów z całego świata.

Położona w południowej części Grecji wyspa jest jednym z najbardziej popularnych kierunków także dla polskich turystów. Temperatura wody i powietrza należy tu do najwyższych w całym kraju, a sezon turystyczny trwa od kwietnia do listopada. 

Wzdłuż wybrzeża rozwinęły się liczne miejscowości wypoczynkowe z hotelami zapewniającymi odpowiedni dla każdego wczasowicza komfort. Piękne piaszczyste i piaszczysto–żwirowe plaże zachęcają do kąpieli słonecznych, a czysta i ciepła woda morska – do pływania i uprawiania sportów wodnych. 

Największymi miastami na Krecie są Heraklion, Chania, Rethymnon i Agios Nikolaos. Obfitują one w liczne zabytki i perełki architektury oraz pozwalają na miłe spędzenie wolnego czasu. Inną atrakcją Krety są dzikie i majestatyczne Góry Białe z widowiskowymi wąwozami, w tym najdłuższym w Europie wąwozem Samaria. 

Kreta to największa z setek wysp greckich i czwarta co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Ma 256 km długości i od 11 do 56 km szerokości. Urozmaicony krajobraz, góry wysokie na prawie 2500 metrów, malownicze wąwozy, jaskinie, rozwinięta linia brzegowa, wspaniałe, piaszczyste plaże w połączeniu z ciepłym śródziemnomorskim klimatem stanowią magnes przyciągający od lat turystów z całego świata. Wyloty na Kretę możliwe są także z Bydgoszczy. 

Góry razem z morzem 

Zgodnie z grecką mitologią, Kreta była szczególnie umiłowana przez starożytnych bogów. Tu urodził się ich władca Zeus, a mityczny Dedal zbudował labirynt, w którym Tezeusz pokonał potwornego Minotaura, stąd odleciał Ikar, by wznieść się ku słońcu. 

Równie urzekająca, jak spuścizna antycznych Greków, jest przyroda Krety. Na Krecie góry sąsiadują z morzem. Z każdego miejsca widać białe lub czerwonawe grzbiety górskie. Z uwagi na cztery pasma górskie krajobraz jest bardzo urozmaicony, oferujący turystom całe bogactwo różnorodnych pejzaży. Międzynarodową sławę zyskały występujące tu jaskinie i wąwozy, z których najsłynniejszy i jednocześnie najdłuższy w Europie to wąwóz Samaria, będący także parkiem narodowym. Wąwóz liczy 16 kilometrów długości oraz od 3,5 do 150 metrów szerokości, jego ściany i są wysokie na 500 metrów. To największa atrakcja Krety położona w Górach Białych. Przejście kilkunastu kilometrów trwa około sześciu godzin i wymaga żelaznej kondycji. 

Międzynarodową sławę zyskał najdłuższy w Europie, 16-kilometrowy wąwóz Samaria/fot. Alfa Mar

Miłośnicy przyrody mogą także podziwiać wspaniałe piaszczyste plaże w miejscowości Falasarna (o długości trzech km), plażę Vai z tysiącem palm, słynną plażę na wyspie Elafonisi połączoną z lądem 800-metrowym, płytkim (ok. 60-90 cm głębokości) przesmykiem, a także plażę w lagunie Balos na wyspie Gramvuosa, gdzie znajduje się także wenecka twierdza. 

Cudowny klimat, długie słoneczne lato sprawiają, iż sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu i trwa do końca października, kiedy temperatura wody w Morzu Śródziemnym przekracza 20 stopni. Uroku wyspie dodaje niezliczona liczba typowo greckich tawern z wyśmienitym jedzeniem, smacznym winem i wspaniałą muzyką. Hotele z all inclusive i z polską animacją posiadają baseny, zjeżdżalnie i oferują dobre jedzenie. 

Szereg okazji do zwiedzania 

Pełen relaks zapewnić może pobyt w tętniącym życiem Hersonissos, Agios Nikolaos, malowniczej Chani i Rethymnonie. Miasteczka te mają urocze porty, weneckie twierdze i setki knajpek. 

Region Chani jest najbardziej zielony na wyspie, a okoliczne plaże są długie i piaszczyste. Chania to także perła i najpiękniejsze miasto Krety z zabytkami pochodzącymi z wszystkich epok historycznych. Znaleźć tu możemy ruiny minojskich budynków, bizantyjskie kościoły, weneckie wille i mury oraz tureckie meczety, a także piękny port z basztą, latarnią, arsenałami i Meczetem Janczarów. 

Rethymno to drugie z miast, które trzeba zobaczyć. Wraz z okolicą szczyci się pięknymi długimi piaszczystymi plażami oraz starówką z wieloma perełkami architektury, osmańskimi minaretami, turecką i współczesną zabudową. Klejnotem miasta, oprócz starówki, jest urokliwy port z licznymi restauracjami, tawernami i sklepami. 

Stolicą Krety jest Heraklion, w którym znajduje się międzynarodowy port lotniczy. 24 km na wschód rozciąga się Riwiera Kreteńska z takimi miejscowościami wypoczynkowymi jak Hersonissos, Malia, malowniczą Agios Nikolaos oraz luksusową Eloundą. Hersonissos słynie głównie z bogatej infrastruktury turystycznej oraz nocnego życia. Jest to pełna młodych ludzi najbardziej rozrywkowa miejscowość na Krecie. Kilkanaście kilometrów od Heraklionu położone jest Kreta Aquarium z 250 gatunkami zwierztąt morskich. 

Warto zobaczyć także Knossos zpałacem i mitycznym labiryntem legendarnego króla Minosa oraz Spinalongę – wyspę trędowatych z twierdzą zbudowaną przez Wenecjan. 

Wycieczka dla zakochanych 

Atrakcją pobytu na Krecie jest rejs statkiem lub wodolotem na najpiękniejszą wyspę grecką leżącą w archipelagu Cykladów – Santorini. To niewątpliwie jedno z najbardziej magicznych i romantycznych miejsc na ziemi. Czarny piasek i skały, białe domy z niebieskimi dachami oraz turkusowe morze i powulkaniczne krajobrazy stanowią o niepowtarzalnym uroku tej wyspy. Domy wbudowane w skały w zabudowie tarasowej polecam szczególnie zakochanym i na podróż poślubną. 

Kreta, na której rozwinęła się pierwsza cywilizacja europejska, zaprasza do odpoczynku na plażach, do podziwiania zabytków i rozrywki w aquaparkach. Na całej ziemi greckiej trudno o bardziej fascynujące i osobliwe miejsce dla marzących o niezapomnianych wakacjach. Lato w Grecji na Krecie zapewnia wspaniały odpoczynek i rozrywkę. Rezerwacji wycieczek w ten piękny region Grecji dokonać Państwo mogą w naszym biurze podróży w Bydgoszczy.

Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży Alfa Mar, Gajowa 43 

www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor