Podróże 10 cze 2018 | Redaktor
Maroko. „Kraj za miedzą Europy”

W Essaouirze mieści się pełen kolorów port rybacki z fortyfikacją Ill de Mogador. Stał się mostem między Afryką a resztą świata/fot. Alfamar

Kraina zachodzącego słońca – tak Maroko nazywają Arabowie. Kraj położony po drugiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej, na styku Europy i Afryki, fascynuje i urzeka przybysza od pierwszej chwili.

To kraj o wielowiekowej historii, który w XII wieku podbił północno– zachodnią część Afryki, a także sporą część Hiszpanii. Jako jeden z nielicznych krajów Afryki aż do końca XIX w. nie był skolonizowany przez żadne z państw europejskich. Dopiero na początku XX wieku Maroko zostało protektoratem Francji, która dużo inwestowała w gospodarkę kraju, budowała drogi, koleje oraz wprowadzała oparte na francuskim systemy oświaty i sprawiedliwości. Okres ten trwał do 1955 r., kiedy przywrócono na tron Muhammada V, a Maroko odzyskało niepodległość. Dzięki temu to najdalej na zachód wysunięte państwo islamskie charakteryzują swobody demokratyczne i wyborcze. 

Jest to kraj fascynującej kultury przez stulecia tworzonej przez Berberów (wolnych ludzi pustyni) oraz Arabów, przy niemałym udziale Europejczyków. Kraj fascynującej i różnorodnej przyrody, gór, oaz, morza i pustyni oraz pięknych i długich piaszczystych plaż. W krainie zachodzącego słońca, jak nazywają Maroko Arabowie, sezon turystyczny trwa cały rok. Zima jest tu ciepła i słoneczna, a słońce świeci przez 300 dni w roku. To kierunek całoroczny, choć najwięcej turystów przyjeżdża tu latem. 

Głównym ośrodkiem wypoczynkowym Maroka jest położony nad Atlantykiem Agadir – nowoczesny kurort z siecią luksusowych hoteli i ogromną, szeroką (400 m) i bardzo długą (12 km) piaszczystą plażą. Znajduje się tu także lotnisko, do którego przylatują turyści z Poznania, Warszawy i Katowic. W Maroku warto zobaczyć m.in. Fez, Marakesz, Rabat i Essaouire. 

„Wrota Sahary”

Fez to najstarsze i najokazalsze miasto Maroka, duchowe i kulturowe centrum zachodniego islamu, będące pierwsza stolicą Maroka (do 1912 r.) i państwa Maurów. Znajduje się tu najstarszy i najważniejszy uniwersytet świata arabskiego. To jeden z najciekawszych na świecie zespołów średniowiecznego budownictwa, oraz przykład metropolii, która przetrwała w prawie niezmienionej postaci przez kilkaset lat. Niezliczone meczety (najsławniejsze z nich to Al Karawijjin i Andaluzyjski), szkoły religijne, pałace, place targowe i uliczki tworzą prawdziwy labirynt w obrębie zabytkowej fortyfikacji. Starówka Fezu wpisana została na listę światowego UNESCO. Typowym elementem fasady budynków i kolumn są stylizowane i skomplikowane ornamenty. 

Marakesz, – miasto–legenda, od lat przyciąga turystów niezwykłą atmosferą tajemniczości. Leży u stóp Atlasu Wysokiego, w wielkim gaju palm daktylowych, bywa nazywany „wrotami Sahary”, skąd przez wieki wyruszały karawany na południe. O Marakeszu mówi się, że to najprawdziwsza perła rzucona na pustyni, bezkresny suk (targ) i ogromny labirynt z historią sięgającą 1000 lat, a także mekka obieżyświatów, malarzy, pisarzy i filozofów. Zachwyca piękną architekturą, kolorami i zapachami orientu, średniowieczną mediną oraz wysokimi na 9 m murami obronnymi z 200 wieżami i 9 bramami. Władcy Marakeszu na wzór andaluzyjski tworzyli wielkie paki i gaje palmowe, w których budowali pełne przepychu pałace. Nazywany jest również czerwonym miastem, z uwagi na czerwony kamień, który był głównym budulcem. Najciekawsze zakątki miasta to: minaret meczetu Kutubija, pałac Bahia, nekropolia Saadytów oraz park Menara. Sercem miasta, do którego prowadzą wszystkie drogi, jest plac Dźema - el - Fna, który wieczorem zmienia się w teatr pod gołym niebem. Pojawiają się tu zaklinacze węży, połykacze ognia, żonglerzy, akrobaci i tancerze. 

Wiele barw i... kozy 

Rabat – od 1912 r. jest stolicą i centrum polityczno–administracyjnym kraju. To miasto o typowej architekturze arabskiej ze starą mediną, otoczoną andaluzyjsko–almohadzkim murem, z nieprzebytym labiryntem zaułków oraz meczetami. Warto tu zobaczyć: Kazbę Al-Udaja, Mauzoleum Mohameda V z wieżą Hassana, ogrody Sidi Bouknadel, Wielki Meczet, Wieżę Korsarzy oraz Meczet Jamma al-Atik. 

Essaouira – jest jednym z najbardziej urokliwych miast marokańskiego wybrzeża Atlantyku. W tłumaczeniu oznacza „pięknie zaprojektowana”, jest perłą marokańskiego południa, wpisaną na listę UNESCO jako przykład europejskiej architektury militarnej przełomu XVII I XVIII wieku. Posiada znakomicie zorganizowany system obrony ogniowej wraz z kolekcją mosiężnych dział z różnych krajów Europy oraz dobrze zachowane mury obronne z basztami. Spacerując wzdłuż wybrzeża, można podziwiać niezwykły widok na ocean i zabudowę miasta. Mieści się tu także medina oraz niesamowity, pełen kolorów port rybacki z fortyfikacją Ill de Mogador. Był to port, który stał się mostem między Afryką a resztą świata. Okolice Essaouiry, z uwagi na wiejące tu wiatry i 10–kilometrową plażę, są także bardzo popularne wśród miłośników windsurfingu i kitesurfingu. W drodze z Agadiru do Essaouiry można spotkać pasące się na drzewach arganii stada kóz. 

Miastem dość obleganym przez turystów jest także Casablanca (czyli Biały Dom), która jest głównym portem i centrum handlowym kraju oraz trzecim co do wielkości miastem Afryki. Słynie z pięknych, piaszczystych plaż. Nie czuć tu jednak orientalnej atmosfery. Pozbawiona jest zabytków, a panoramę miasta tworzą nowoczesne biurowce i wielopiętrowe domy mieszkalne. Warto zobaczyć centrum miasta, dzielnicę Anfa, plac Muhammada oraz meczet Hassana II. 

Na miejscu lub objazdowo 

Coraz popularniejsze stają się także wycieczki objazdowe po Maroku, dostępne już od 1500 złotych. W większości z nich podczas tygodniowego wyjazdu zobaczyć można wszystkie wymienione powyżej miasta i zabytki. Maroko to nie tylko przepiękne wybrzeże Atlantyku ze słońcem przez cały rok. Są tu również wysokie góry Atlasu, zielone gaje i pustynia oraz wspaniałe zabytki, pachnące ziołami i przyprawami bazary. Wycieczka do tego kraju jest niezapomnianym przeżyciem zarówno przy wyborze wypoczynku, jak i zwiedzania tego kraju. Podróż do Maroka staje się coraz bardziej popularna wśród polskich turystów – dzięki czemu pojawia się coraz więcej hoteli i ofert promocyjnych first minute i last minute na wyjazdy do tego magicznego zakątka Afryki. l 

Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży Alfa Mar 

Gajowa 43 www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor