Podróże 25 mar 2018 | Redaktor
Portugalia. Wakacje na skraju Europy

Znane z widokówek charakterystyczne klifowe wybrzeże z formacjami skalnymi, grotami i wysepkami, położone jest w zachodniej części Algarve/Materiały Alfa Mar

Portugalia jest najbardziej na zachód wysuniętym państwem Europy. Leży tam, gdzie kończy się kontynent, a zaczyna ocean.

To tutaj urwisty brzeg Oceanu Atlantyckiego porastają wielkie agawy, eukaliptusy i gaje piniowe. Portugalia to również kraj zamków, twierdz i azulejos – ceramicznych niebieskich kafli, którymi zdobione są domy, urzędy oraz kościoły. 

Ogrody Portugalii 

Wybrzeże Algarve swą urodą dorównują najpiękniejszym nadmorskim rejonom Francji i Hiszpanii, dzięki czemu jest najczęściej odwiedzanym regionem Portugalii. Algarve to 230 km wybrzeża będącego niejako „ogrodem Portugalii”. Dzięki oddzielającym je od reszty kraju łańcuchom górskim panuje tu przez cały rok ciepła i słoneczna pogoda. 

Największą popularnością wśród turystów cieszą się szerokie piaszczyste plaże ciągnące się od granicy z Hiszpanią aż do Faro. Jednak znane z widokówek charakterystyczne klifowe wybrzeże z różnorodnymi formacjami skalnymi, grotami i wysepkami, położone jest w zachodniej części Algarve. Region ten dysponuje wspaniałą infrastrukturą turystyczną w postaci hoteli z all inclusive, basenami i szeroką ofertą sportów – windsurfingu i golfa. 

W 711 roku na dzisiejszy obszar Algarve przybyli Maurowie i dzięki wysokiej kulturze przez 500 lat przeobrazili ten region w kwitnącą krainę. Nadali jej nazwę Algarve, która po arabsku oznacza „zachód”. Wpływ kultury arabskiej jest widoczny w wielu miastach i wsiach w postaci bielonych domów, wąskich krętych uliczek. 

Z widokiem na klify 

Przebywając na wybrzeżu Algarve, warto zobaczyć: 

Lagos - port, z którego wypływały statki pierwszych odkrywców. Dziś głównym źródłem dochodów jest tu turystyka, a miasto tętniące życiem przez całą dobę zawdzięcza swój urok białym domom z niebieskimi i żółtymi okiennicami. To właśnie tutaj powstał pierwszy w Europie targ niewolników. 

Albufeirę - kiedyś niewielką osadę rybacką, dziś rozległą miejscowość wczasową. Dominuje tu biała zabudowa, a kurort położony jest przy piaszczystej, zamkniętej skałami plaży. 

Faro - największe miasto i stolicę Algarve, otoczoną murami, z wielką katedrą z XIII w. bramą miejską, i mnóstwem kafejek, restauracji i klubów nocnych. Właśnie do Faro przylatują samoloty z turystami z całej Europy, którzy chcą wypoczywać w tym pięknym regionie Portugalii. 

Sagres - to tu stroma 40-metrowa skała spada ku oceanowi, a w mieście powstała pierwsza żeglarska szkoła na świecie. Możemy zobaczyć tu wspaniałą fortecę, różę wiatrów i pobliski przylądek Sao Vincente, południowo-zachodni kraniec kontynentu europejskiego z latarnią położoną u stóp urwiska – tzw. koniec świata. 

Nie mniej piękne jest wnętrze kraju, gdzie zobaczymy różnorodne krajobrazy: sady oliwne, tarasy winorośli, zagony ziół, rzędy rozłożystych dębów korkowych. Najciekawsze z turystycznego punktu widzenia są największe miasta Portugalii – Lizbona i Porto. Lizbona, stolica kraju, emanuje unikalną atmosferą i zabytkami z epoki wielkich odkryć geograficznych. Trzeba ją koniecznie zobaczyć z wnętrza tzw. electricos – tramwaju przemieszającego się po Starym Mieście. 

Dla miłośników turystyki religijnej proponuję pielgrzymkę do Fatimy, słynącej z kultu Maryi. Co roku do sanktuarium przybywają tysiące wiernych. 

Wyspa ognia i wody 

Wielbicielom dzikich plaż polecam także Maderę. Wyspa, nazywana córką ognia i wody, powstała dzięki wybuchom wulkanów. Jest rajem dla roślin, rosnących bujnie dzięki panującemu tutaj klimatowi wiecznej wiosny oraz żyznej, powulkanicznej glebie. 

Słońce, turkusowe morze, idylliczne plaże, skały o fantazyjnych kształtach, szklaneczka porto i muzyka fado przyciągają do Portugalii coraz większe rzesze turystów, także z Polski. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać, że gdy u nas zaczynają się chłody, to na południu Portugalii jest jeszcze pełnia lata. Możemy przedłużyć sobie tę piekną porę roku i poleżeć na plaży albo popływać w lazurowych wodach oceanu.

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży 

Alfa Mar Gajowa 43

www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor