Podróże 27 gru 2019 | Redaktor
Santorini. Najbardziej romantyczne miejsce na ziemi [TURYSTYKA]

fot. Alfa Mar

Raj dla oczu – tak można określić Santorini (Thirę), najpopularniejszą wyspę archipelagu Cyklady.

Cyklady składają się z około 200 greckich wysp położonych na Morzu Egejskim, pomiędzy stałym lądem Grecji a Turcją, na północ od Krety.

24 wyspy są niezamieszkałe. W skład Cyklad wchodzą m. in.: Santorini, Ikaria, Naksos, Paros, Mykonos, Samos, Tinos. Istnieje opowieść, że kiedy Bóg stworzył świat, musiał porozrzucać trochę skał, które mu zostały. Tak powstał jeden z najbardziej malowniczych archipelagów Europy. Ludzie dorzucili od siebie upodobanie do malowania domów na biało i przyozdabiania ich na niebiesko. Znakiem rozpoznawczym Cyklad są też nieczynne już wiatraki.

Wulkaniczna przeszłość

Najpiękniejszą wyspą grecką leżącą w archipelagu Cyklad jest Santorini (Thira). Miałem okazję odwiedzić ją podczas jednodniowej wycieczki fakultatywnej z Krety. Niektórzy archeologowie uważają, że w tym miejscu znajdowała się legendarna Atlantyda, zalana przez morze. Santorini to wyspa uformowana straszliwym kataklizmem, około 3,5 tysiąca lat temu. Gigantyczna eksplozja wulkanu rozerwała Wyspę nazywaną dziś od imienia Świętej Ireny (Santa Irini), nadając jej kształt kamiennego rogala. O wulkanicznej przeszłości świadczą nie tylko wystające z morza brzegi krateru, ale także gorące błota i siarkowe opary nad wierzchołkami uśpionych wulkanów Palea Kameni i Nea Kameni.

Wykopaliska prowadzone od 1967 r. w Akrotiri dowiodły, że przed erupcją na wyspie rozkwitała bogata cywilizacja. Niedawno udostępnione stanowisko archeologiczne to pozostałość świetnie zorganizowanego miasta, pochodzącego z 1600 roku p.n.e. Było to największe minojskie miasto, które zastygło pod lawą i popiołem.

Ta wulkaniczna ciemna wyspa z pięknym klifowym wybrzeżem, do którego „przylepione” są białe domy z niebieskimi dachami oraz oblewające ją szafirowe morze tworzą niepowtarzalny przepiękny krajobraz, niczym z pocztówki. To idealne miejsce na sesje modowe oraz na podróż poślubną, raj dla fotografów i miłośników zachodów słońca.

Malownicze miasta, oblegane plaże

Stolicą wyspy jest Fira, położona malowniczo na szczycie wulkanicznego urwiska. Prowadzi do niej niezliczona liczba kamiennych schodów. Bajecznie kolorowe domy przyklejone są do wulkanicznych skał. Położone kaskadowo na wystających z morza stromych skałach, miasto jest pełne koloru i ma wyjątkową atmosferę.

Należy odwiedzić również leżącą w północnej części wyspy, 12 km od Firy, miejscowość Oia.

Była niegdyś głównym portem rybackim na Morzu Egejskim. Sporych zniszczeń dokonało trzęsienie ziemi w 1956 roku. Odbudowano jednak większość białych domów przylegających do klifu. Miejscowość słynie z ogromnej liczby białych kościółków z niebieskimi kopułami.

Plaże oferuje południowe wybrzeże wyspy. Oblegane przez tłumy są piękne kamieniste lub piaszczyste plaże, osłonięte przed wiatrem, m. in. Red Beach, White Beach oraz Messa Pigadia.

Warto wybrać się także na niezwykły rejs do środka kaldery i odbyć kąpiel w gorących źródłach siarkowych, z których rozciąga się przepiękny widok na czarne klify z białymi domkami.

Na tydzień lub przy okazji

Santorini jest najbardziej znaną i popularną wyspą archipelagu Cyklady, a zarazem jednym z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc w Europie, obowiązkowym punktem dla zwiedzających Stary Kontynent turystów z całego świata. Serdecznie polecam na tygodniowy pobyt z wylotem z Warszawy lub jako wycieczkę fakultatywną podczas pobytu na Krecie.

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar

Gajowa 43

www.alfamar.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor