Podróże 22 kwi 2019 | Redaktor

Złote plaże, ośnieżony szczyt wulkanu Teide, wspaniałe zabytki i egzotyczne zwierzęta to tylko nieliczne atrakcje, jakie oferuje najbardziej różnorodna z Wysp Kanaryjskich. Coraz częściej dostępna jest także w ofercie last minute.

MATERIAŁY ALFA MAR

Teneryfa, o powierzchni dwóch tys. km kw., jest największą spośród 13 wysp archipelagu, a jednocześnie najpiękniejszą i najbardziej zróżnicowaną krajobrazowo. Przez stulecia żeglarze nazywali ją „Wyspą Piekła” – według mitów i wierzeń była ona siedzibą zła. 

Na Teneryfie rozciąga się łańcuch górski z najwyższym szczytem w Hiszpanii, El Pico del Teide, będącym w istocie wygasłym wulkanem. Dzieli on wyspę na dwie strefy klimatyczne: północna część jest wilgotna i deszczowa, a dzięki temu zdominowana przez podzwrotnikową roślinność. Rosną tu palmy, drzewiaste krzewy i sosny kanaryjskie. Południowa część wyspy jest sucha, skalista, spalona słońcem. 

Cała gama barw 

Główną przyrodniczą atrakcją Teneryfy jest Park Narodowy Teide, który utworzony został w 1954 roku. Nad wyspą dominuje wulkan Teide, najwyższa góra w całej Hiszpanii (3718 m n.p.m). Wyprawa do Parku Narodowego Las Candas del Teide dostarcza niezapomnianych wrażeń. Zaskakują kolorystyczne kontrasty: czerń, czerwień i brąz lawy oraz liliowe kobierce górskich fiołków. Wycieczka na Teide to podróż przez kilka stref klimatycznych. Wyjeżdżając w góry, przemieszczamy się przez kolejne strefy roślinne, począwszy od gatunków śródziemnomorskich poprzez lasy iglaste, do nagich szczytów wulkanicznych. Ostatnim przedstawicielem flory są krzaki retamy. Powyżej jest już tylko lawa. Pola zastygłej lawy przypominają krajobrazy księżycowe. 

Na północy wyspy znajdują się najważniejsze miasta i zabytki, na południu zaś rozwinął się przemysł turystyczny, tu rozlokowały się największe kurorty: Playa de las Americas, Los Cirstianos i Costa Adeje z nowoczesnymi hotelami z basenami i all inclusive. Południe wyspy to kraina wiecznej lawy. Tu zawsze świeci słońce, a tłumy turystów okupują plaże. 

Piasek czarny i biały 

Los Cristianos leży na południowym krańcu wyspy. Jeszcze do niedawna była cichą rybacką wioską, dziś to kurort pełen barów i restauracji. Szeroki deptak ciągnący się wzdłuż miasteczka przechodzi w Playa de las Americas – kompleks ekskluzywnych hoteli. Okoliczne plaże są pochodzenia wulkanicznego, pokryte ciemnym piaskiem, który wysypano białym saharyjskim. Uwagę przyciągają tamtejsze ogrody pełne egzotycznych roślin z całego świata – od gwiazd betlejemskich przez ogromne kaktusy, drzewiaste fikusy i draceny, po wiele gatunków palm. Poszukującym spokojnego miejsca wypoczynku z pewnością przypadnie do gustu Puerto de la Cruz lub Los Gigantes. 

Dobrze rozwinięta sieć dróg i piękne widoki sprawiają, że zwiedzanie Teneryfy jest czystą przyjemnością. Wilgotna i chłodna północ wyspy przyciąga turystów licznymi zabytkami i atrakcjami. 

Nie można pominąć Santa Cruz de Tenerife – stolicy wyspy i ważnego porty handlowego. Architektoniczną chlubą miasta jest Iglesia de Nuesta Senora de la Concepcion – kościół pochodzący z XVI w. z bogatym barokowym wnętrzem. 

Warto zobaczyć też La Laguna – miasto założone w XV w., o bogatych tradycjach uniwersyteckich, do dziś tętniące studenckim życiem. 

Zwierzyniec i „smocze drzewo” 

Puerto de la Cruz leży ok. 30 km na zachód od stolicy – to duży stary port, a zarazem znaczący kurort Teneryfy. Niedaleko miejskiego kąpieliska znajduje się Loro Parque – wspaniały ogród zoologiczny, zajmujący 135 tys. km kw., w którym mieszka ok. trzech tysięcy papug, pingiwnów, goryli, panter, fok i delfinów. 

W Icod de los Vinos, 20 km za Puerto de la Cruz, zobaczyć można najstarszą dracenę na wyspie. Tak zwane „smocze drzewo” ma 1000 lat, 18 m wysokości i pień tak gruby, że aby go objąć, trzeba aż 8 mężczyzn. Tuż obok draceny-giganta jest kolejna atrakcja: oranżeria z motyli. 

Nieco dalej w głąb lądu leży jedna z najbardziej malowniczych miejscowości Teneryfy – La Orotawa, słynąca z zabytków, pięknych rezydencji i widoków. Miasto uchodzi za perłę architektury kanaryjskiej. Przy brukowych uliczkach stoją typowe dla wyspy białe domy z balkonami i okiennicami z drewna piniowego. Warto tu zobaczyć barokowy kościół z XVII w. i pałace zwane casas. 

Złote plaże, ośnieżony szczyt wulkanu Teide, wspaniałe zabytki i pokazy różnych egzotycznych zwierząt to tylko nieliczne atrakcje, jakie oferuje najbardziej różnorodna wyspa archipelagu, coraz częściej dostępna dla turystów także w ofertach last minute.

Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży Alfa Mar Gajowa 43 

www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor