Podróże 4 sie 2019 | Redaktor
Zielona Hiszpania – wzdłuż Zatoki Biskajskiej

Północna Hiszpania to nie tylko plaże, ale także zabytki i miejsca pielgrzymkowe/MATERIAŁY ALFAMAR

Nie tylko południe, ale i północ Hiszpanii zachwycają. Wspaniałe zabytki, znakomita kuchnia i żywiołowy temperament mieszkańców uzależniają od tego pięknego kraju i sprawiają, że chcemy tu powracać.

Tym razem przedstawimy Hiszpanię mniej znaną, za to niezmiennie fascynującą. Proponujemy urodzajne, zielone krajobrazy na północy kraju, wzdłuż Zatoki Biskajskiej, kontrastujące z majestatycznymi Górami Kantabryjskimi. 

Wędrówkę wzdłuż Zatoki Biskajskiej rozpoczynamy od San Sebastian. Miejscowość znajduje się w przepięknej lokalizacji, w zatoce w kształcie muszli, w sąsiedztwie dwóch wzgórz i Wyspy św. Klary. Wzdłuż łuku zatoki ciągną się dwie piaszczyste plaże: najładniejsza plaża miejska w Hiszpanii Playa la Concha i modna Ondarreta. 

Stąd niedaleko do Pampeluny słynącej z corocznej gonitwy byków ulicami miasta, urządzanej ku czci patrona miasta, św. Fermina. Koniecznie trzeba zajrzeć na Plaza de Castillo i Plaza Consistorial, przy którym stoi barokowy ratusz – to stąd wystrzelona raz w roku rakieta symbolicznie daje początek gonitwie. 

Największym i najnowocześniejszym miastem kraju Basków jest Bilbao, centrum gospodarcze i kulturalne, największy port morski Hiszpanii. Warto zobaczyć tutaj gotycką katedrę Santiago z XIVw., kościół San Anton z XV w., Bazylikę Begonia, ratusz i Muzeum Guggenheima. Na uwagę zasługuje słynny nowoczesny most wiszący w okolicy ujścia rzeki Nervin. 

Santander to następne piękne miasto położone nad Zatoką Biskajską, stolica regionu autonomicznego Kantabria. To znane kąpielisko nadmorskie z długimi plażami i romantycznymi promenadami. Jego rozwój związany jest głownie z portem i żeglugą. W 1941 r. pożar zniszczył średniowieczne centrum miasta. Warto zobaczyć tutaj gotycką katedrę i klasztor, wspaniałą plażę El Sardinero z kasynem, promenadę Perelo, Półwysep Magdaleny z letnią rezydencją królewską (neogotycki pałac) oraz latarnię morską Del Gabo Major. 

Z Santander blisko do jaskini Altamira, nazywanej Kaplicą Sykstyńską sztuki paleolitycznej. Znana jest przede wszystkim z prehistorycznych malowideł przedstawiających sylwetki zwierząt: wielobarwne wizerunki żubrów, jeleni, koni, wykonane ok. 15 tys. lat temu w młodszym paleolicie, należą do kultury magdaleńskiej. Malowidła naścienne odkryte zostały w 1879 roku. 

Nieopodal znajduje się średniowieczne miasteczko Santillana del Mar. Klasztor Santa Juliana z XII w. to najważniejszy przykład stylu romańskiego w całej Kantabrii. Uroczą miejscowością na wybrzeżu jest Colillas. Uwagę zwracają: Uniwersytet Papieski, piękna aleja platanów, ogromny neogotycki Palacio Sobrellano, El Capricho – pałacyk Gaudiego oraz cmentarz Camillas, w miejscu kościoła parafialnego św. Wincentego z XV wieku. Wejścia strzeże ogromny Anioł Pogromca. 

W rejonie Zatoki Biskajskiej znajdzie miejsce nie tylko turysta, ale i pielgrzym: na północy, w zachodniej części Hiszpanii leży słynne miejsce pielgrzymkowe Santiago de Compostella. Miasto od wczesnego średniowiecza było celem pątników przybywających do grobu św. Jakuba. Obowiązkowo trzeba zwiedzić katedrę, jeden z najwspanialszych zabytków architektury romańskiej z olbrzymią kadzielnicą i barokowym ołtarzem, Bramę Złotników, kryptę ze szczątkami świętego, plac Obradorio – miejsce spotkań grup pielgrzymkowych – oraz klasztor św. Marcina z piękną fasadą. 

Północ Hiszpanii proponuje turystom piękne zielone krajobrazy, zadziwiające kontrasty, zielone doliny, wysokie szczyty, piaszczyste plaże i błękitne wody. Szczególnie polecana pragnącym spokoju i wyciszenia. l 

Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży Alfa Mar 

Gajowa 43 

www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor