Pogoda w Bydgoszczy 24 cze 05:36 | Redaktor
Susza już nieaktualna? Wręcz przeciwnie… [POGODA]

źródło: IMGW

W mediach oglądaliśmy zdjęcia zalanych miast, pól, stanów ostrzegawczych na rzekach, czy nawet podtopień w niektórych regionach. Wielu komentujących pisze: gdzie ta susza? Czy susza nas już opuściła?

Przymrozki i oblodzenia [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 06:31

Mglista niedziela [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 08:26

Takie stawianie zagadnienia, typowe dla spojrzenia powierzchownego, jest równie nieprawdziwe, jak w innych dziedzinach. Na przykład w ekonomii, klasyczną pozycję stanowi książka F. Bastiata „O tym co widać i o tym czego nie widać”. Bastiat słusznie twierdzi, że to czego nie widać, jest często ważniejsze od tego co widać. Podobnie jest i medycynie i w fizyce.

To co widzimy w doniesieniach medialnych, to tylko obraz powierzchowny. Susza nie wyklucza powodzi, powódź nie kończy suszy. Woda z ulewnych deszczy bardzo szybko spływa do rzek i jezior, nie nasycając gleby. Winien temu jest brak szeroko rozwiniętej retencji, zbytnie uszczelnienie powierzchni miast i zabudowanie naturalnych terenów zalewowych. Żeby się przekonać, że susza wciąż trwa, wystarczy spojrzeć na publikowaną przez IMGW mapę wilgotności gleby w warstwie 28-100 cm (na zdjęciu głównym).

Widać na niej wyraźnie suche wyspy w miejscach miast takich Bydgoszcz, Toruń i Włocławek.

Przez najblizsze dwa dni natomiast pogoda podobna będzie do wczorajszej. Zachmurzenie umiarkowane lub duże, raczej bez opadów. Temperatura maksymalna około 25 stopni, z tendencją wzrostową z dnia na dzień. Wiatr umiarkowany z kierunków wschodnich. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.22, a zajdzie o 21.18. Dzień będzie trwał 16 godzin i 56 minut. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor