Pogoda w Bydgoszczy 13 lut 2018 | Redaktor
Mróz już wrócił [POGODA, godz. 7.15]

Krótkotrwałe ocieplenie przeminęło szybciej niż się spodziewaliśmy. A to za przyczyną rozpogodzenia, które nastąpiło tej nocy. Rozpogodzenie takie powoduje wypromieniowanie ciepła z powierzchni ziemi i jej gwałtowne ochłodzenie. 

Ochłodzenie od niedzieli [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 05:16

Zmiana przyjdzie w sobotę [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 04:23
 
Wygląda na to, że to zjawisko nocmnych rozpogodzeń będzie nam towarzyszyć w najbliższych dniach jeszcze nie raz i będzie powodować duże różnice temperatur między dniem a nocą.
 
Dobra wiadomość jest taka, że i w ciągu dnia będziemy ogladać więcej słońca i będzie jaśniej, ale jeszcze nie dzisiaj. Zła natomiast informacja polega na tym, o czym już pisałem kilka dni temu, że bezchmurne mroźne noce powodują powstanie inwersji temperatur, czyli zbierania się zimnego powietrza przy powierzchni ziemi, a to w miastach, gdzie działają tysiące piecy centralnego ogrzewania, powoduje powstawanie smogu, gdyż inwersja blokuje naturalny ruch powietrza z dołu do góry i na odwrót.
 
Dziś o 6:00 rano w Bydgoszczy były minus 4 stopnie, ciśnienie wynosiło 762 mm słupka rtęci, czyli 1016 hPa i rośnie.
 
Dziś prawdopodobnie zachmurzy się, w ciągu dnia temperatura maksymalna w Bydgoszczy około 0, może padać śnieg. Wieczorem i kolejnej nocy znów bardzo prawdopodobne jest rozpogodzenie, podczas którego temperatura spadnie nawet do minus 7 stopni.
 
Jeszcze kilka słów chciałbym dodać o jednostkach. Uparcie podaję ciśnienie w milimetrach słupka rtęci, ponieważ w tych jednostkach wyskalowane są tradycyjne, domowe barometry. Jednak podaję również ciśnienie w hektopaskalach, bo ta jednostka została wylansowana dzięki mediom, a lansowana była konsekwentnie, w imię pewnej ideologii unifikacji wszystkich jednostek do jednego światowego układu. który nazywa się SI, od francuskich słów Systeme International. Że ideologia ta jest utopijna najlepiej pokazuje sprawa jednostek temperatury. W układzie SI jednostką temperatury jest kelwin. Proszę sobie wyobrazić jak brzmiałaby prognoza pogody: dzisiaj będzie zimno, temperatura maksymalna 273 kelwiny. Prawda, że śmieszne? 
 
Dlatego temperaturę podaję w stopniach i często pomijam nawet nazwisko słynnego szwedzkiego fizyka Celsjusza, bo jest dość oczywiste, że jeśli w Polsce mówi się o stopniach jako o jednostkach temperatury, to ma się na myśli stopnie Celsjusza, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych jest oczywiste, że temperaturę podaje się w stopniach Fahrenheita.
 
 
Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 7.10, zajdzie o 16.55. Dzień będzie trwał 9 godzin i 45 minut. 
 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor