Pogoda w Bydgoszczy 8 kwi 2019 | Redaktor
Ostatni ciepły dzień [POGODA]

Wiosenna pogoda dziś się skończy. Wieczorem się zachmurzy i wzrośnie prędkość wiatru, a noc przyniesie ochłodzenie

Pochmurno, słabe opady [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 06:10

Bez ocieplenia [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 08:14

Do niedawna mieliśmy wyż na wschodzie, a niż na zachodzie. Przypomnijmy tu podstawowe prawo meteorologii (które wynika z praw fizyki i z istnienia tzw. siły Coriolisa). Otóż niż obraca masy powietrza wokół swego centrum, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wyż natomiast — przeciwnie. Prawo to na półkuli południowej miałoby brzmienie odwrotne. Istotne jest jednak to, że zgodnie z tym prawem, na styku wyżu i niżu mamy zwykle drogę przepływu mas powietrza w określonym kierunku. Dotąd, gdy wyż był na wschodzie, a niż na zachodzie, mieliśmy napływ ciepłego powietrza z południa.

Obecnie nastąpiła transformacja układu atmosferycznego, nad północno wschodnim Bałtykiem utworzył się niż (wg Niemców Quirinus), a wyż Skandynawski (Katharina) rozbudowuje się po jego zachodniej stronie. Jest więc oczywiste, że układ ten musi zacząć ściągać do nas zimne powietrze z północy. I tak się stanie od wtorku. Najzimniej będzie w nocy z wtorku na środę, jak już wspominaliśmy wczoraj, temperatura może spaść nawet poniżej zera.   

Już dziś po południu z północy do centrum Polski przemieści się front chłodny, związany ze wspomnianym niżem nad południową Finlandią. Pozostaniemy w dotychczasowym ciepłym powietrzu do około godziny 20-tej. Zachmurzenie bedzie  małe lub umiarkowane, po południu wzrastające do dużego i mogą wystąpić słabe przelotne opady deszczu.

Temperatura maksymalna może być nieco niższa niż wczoraj (było 18 stopni, przwidywane jest 16 - 17). Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, północno-wschodni skręcający na północny.

W nocy około 2 stopnie, a przy gruncie może się zdarzyć przymrozek. 

Jutro zachmurzenie bedzie już umiarkowane, a nawet okresami duże. Możliwy deszcz, lub nawet deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna juz raczej nie przekroczy 10 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 6.06, a zajdzie o 19.35. Dzień będzie trwał 13 godzin i 29 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor