Pogoda w Bydgoszczy 25 sty 2018 | Redaktor
Mokro, brzydko i tak przez tydzień [PROGNOZA 16:00]

Zdecydowana odwilż. W najbliższych dniach na rozpogodzenia nie ma co liczyć.

Sobota dość pogodna i ciepła [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:19

Chłodniejsza fala [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 24 wrz 07:13

Pogoda w Polsce ustabilizowała się - mamy zdecydowaną odwilż. O godz.14.30 bydgoskie lotnisko raportowało temperaturę 6 stopni Celsjusza. Ten stan utrzyma się - jak już zapowiadałem bez większych zmian przez co najmniej tydzień. Będziemy się dostawać w obszar podwyższonego ciśnienia, który rozbudowuje się nad całą Europą z wyjątkiem Skandynawii, przez którą będą wędrować kolejne niże znad Atlantyku.   

Kiedy ta sytuacja się zmieni? Na przykład wtedy, kiedy kolejny niż skieruje się bardziej na południe, przejdzie przez nasz kraj i swoją tylną częścią pociągnie za sobą zimne powietrze arktyczne.  Jeden z modeli numerycznych pokazuje, że taka sytuacja może się zdarzyć w okolicach przyszłego weekendu.

Do tego czasu będziemy mieć pogodę najczęściej taką jak dziś - pochmurną, deszczową i umiarkowanie ciepłą jak na tę porę roku. Mogą zdarzyć się krótkie rozpogodzenia. Najcieplej - jak się zdaje  - będzie w najbliższy poniedziałek. Nawet do 9 stopni Celsjusza.

Czytelnicy być może zauważyli, że temperatura na domowych lub samochodowych termometrach niejednokrotnie jest wyższa od podawanej przez nas. Podajemy tu temperaturę ze stacji meteorologicznych, których pomiary dostępne są w internecie, na przykład ze stacji bydgoskiego lotniska. Nie uwzględniają one efektu, który znany jest pod nazwą miejskich wysp ciepła i sprowadza się do tego, że temperatura w mieście jest wyższa niż poza miejską zabudową. Zimą jest to związane przede wszystkim z ogrzewaniem domów i pracą samochodowych silników, ale zjawisko występuje również latem. Okazuje się, że przestrzeń miejska inaczej pochłania i emituje promieniowanie cieplne, niż pozamiejskie pola, łąki czy lasy.  Co zadziwiające - latem efekt ten jest nawet większy i powoduje, że upał w mieście bywa naprawdę nieznośny. No, ale do tego zjawiska mamy jeszcze ładnych kilka miesięcy.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor