Pogoda w Bydgoszczy 28 sie 2019 | Redaktor
Przed zmianą - burze prawdopodobne [POGODA]

Czeka nas zachmurzenie umiarkowane, wzrastające w ciągu dnia z powodu konwekcji oraz wysoka temperatura, podobnie jak wczoraj przekraczająca 30 stopni.

Zmiana przyjdzie w sobotę [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 04:23

Za frontem [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:40

W dzisiejszej prognozie powinienem powtórzyć wszystko to, co pisałem wczoraj o trudnościach z przewidywaniem letniego deszczu. Z całą pewnością zarówno dziś wieczorem jak i jutro, nad różnymi miejscami Polski powstaną chmury konwekcyjne. Mechanizm ich powstawania również w skrócie opisywałem wczoraj. Polega ona na tym, że nagrzane od podłoża powietrze unosi się do wyższych, chłodniejszych warstw atmosfery, gdzie zostaje skraplane i kropelki te zaczynają tworzyć coraz większe komórki chmur, w których powstają deszcze i burze. 

Problem w tym, że nie sposób przewidzieć w którym dokładnie miejscu taka komórka powstanie, a dopiero wtedy kiedy powstanie (zwykle po południu lub wieczorem) można z jakimś prawdopodobieństwem przewidzieć również tor jej wędrówki. W każdym razie model UM przewiduje na dziś wieczór deszcze i burze w Bydgoszczy z tego typu chmur i na pewno są one w pewnym stopniu prawdopodobne. Wcześniej czeka nas zachmurzenie umiarkowane, wzrastające w ciągu dnia właśnie z powodu konwekcji oraz wysoka temperatura, podobnie jak wczoraj przekraczająca 30 stopni. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, wschodni i południowo wschodni. Jutro wiatr zmieni kierunek na południowy a następnie na zachodni. Jutro pogoda będzie podobna do dzisiejszej, również ze wzrastającym zachmurzeniem i prawdopodobieństwem opadów i burz wieczorem.

W piątek natomiast czeka nas początek zasadniczej zmiany pogody. Zachmurzenie będzie już duże lub całkowite, ale temperatura na razie jeszcze utrzyma się na wysokim poziomie. Nadchodząca zasadnicza zmiana związana jest odsunięciem się wyżu „Corina” na wschód a wpływ na naszą pogodę zyska potężny niż „Carlo” z zatoką „Denis”, zbliżający się znad Atlantyku.

Być może niektórzy nasi Czytelnicy pamiętają, że jeszcze tydzień temu modele przewidywały inny scenariusz na początek września, ale już wtedy zastrzegałem, że prognozy długoterminowe mają w sobie spory element niepewności i zjawiska mogą potoczyć się inaczej. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.51, a zajdzie o 19.46. Dzień będzie trwał 13 godzin i 55 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor