Pogoda w Bydgoszczy 21 lut 2018 | Redaktor
Zima bez rekordów [POGODA 7.00]

Nocami będzie coraz zimniej. Rekordowych mrozów jednak nie musimy się chyba obawiać.

O 6.30 rano w Bydgoszczy było -4 stopnie. Wynika stąd ciekawy wniosek. Same modele numeryczne nie dają jednak stuprocentowo pewnej prognozy, pewna intuicja i doświadczenie meteorologa wciąż są w cenie. Bo model WRF (Weather Research and Forecasting, model nowej generacji numerycznego systemu przewidywania pogody zaprojektowany przez National Center for Atmospheric Research w Kolorado we współpracy z innymi instutucjami naukowymi) prognozował na dzisiejszy poranek w Bydgoszczy nawet -15 stopni. W zimowych wyżach WRF najwyraźniej zaniża temateraturę. Sprawdziła się prognoza starszego modelu UM (Unified Model, rozwijany przez Brytyjską Służbę Meteorologiczną), który prognozował dla Bydgoszczy - 2 stopnie i nie pomylił się zbyt wiele. 
 
Pozostańmy więc na razie przy wynikach tego modelu. Prognozuje on na najbliższe dni stopniowe ochłodzenie, zwłaszcza nocami, ale bez rekordowych morozów. Temperatura minimalna w nocy dziś -4 jutro około -5. W dzień - około zera. W ciągu dnia - czasie rozpogodzeń - promieniowanie coraz wyżej położonego słońca może podnieść temperaturę nawet nieco powyżej zera. 
 
W wysokim ciśnieniu, jakie w tej chwili dzięki rozbudowywaniu się wyżu skandynawskiego mamy (768 mm słupka rtęci czyli 1024 hPa), rozpogodzenia są bardzo prawdopodobne, ale niestety tworzyć się będzie smog, którego nie bedzie w stanie rozgonić słaby - do 20 km/h - wiatr.
 
Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 6.54, zajdzie o 17.11. Dzień będzie trwał 10 godzin i 17 minut. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor