Pogoda w Bydgoszczy 18 lut 2019 | Redaktor
Zima nie wraca [POGODA]

Wczoraj nadal było ciepło (stacja IMGW zmierzyła maksymalną temperaturę w Bydgoszczy w wysokości 9,5 stopnia). Również dziś i jutro stosunkowo wysokie temperatury powinny się utrzymać. W środę, po nocnym deszczu przyjdzie ochłodzenie. Ale nadal temperatury w ciągu dnia będą dodatnie.

Ciepły front [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 00:01

Między babim latem a szarugą [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:23

Stosunkowo ciepła jak na tę porę roku aura spowodowana jest "współpracą" atlantyckiego niżu, z wyżem, który usadowił się nad morzem Śródziemnym i środkowo wschodnią Europą. Niż bowiem, jak wielokrotnie już pisałem, obraca masy powietrza wokół swego centrum w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. (Wynika to z praw fizyki, a na półkuli południowej kierunek obrotu jest przeciwny). W związku z tym, niż po swojej wschodniej stronie prowadzi powietrze ciepłe z południa na północ. Po zachodniej stronie niżu, przeciwnie, mamy ściąganie zimnego powietrza z północy. Zatem w "normalnej" sytuacji, gdy niże wędrują z zachodu na wschód, mamy huśtawkę następujących po sobie ochłodzeń i ociepleń. Natomiast w obecnej sytuacji, gdy ułożony południkowo wyż zablokował tę cyrkulację, znajdujemy się stale po wschodniej stronie atlantyckiego wyżu, z napływem zasadniczo ciepłego powietrza.

Dziś znów będzie dość pogodnie. Wprawdzie rano może utrzymywać się zachmurzenie duże, po południu przewidziane są większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Rano moga wystąpić też silne zamglenia, miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna wyniesie około 9 stopni. O 6-tej rano w Bydgoszczy był lekki mróz -1 stopnień. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, południowy, 10 do 25 km/h. Ciśnienie będzie spadać.

Jutro jeszcze powyżej pięciu stopni, w środę natomiast, gdy wspomniany wyż odsunie się już nad Kazachstan i "przepuści" nad Bałtykiem niż wędrujący na wschód, przyjdzie ochłodzenie. Nie na długo jednak. 

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.00, a zajdzie o 17.05. Dzień będzie trwał 10 godzin i 5 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor