POLICJA 997 23 maj 2020 | Redaktor
4157 niebezpiecznych punktów w kujawsko-pomorskim. Szwederowo na czele

fot. policja.pl

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to projekt policji umożliwiający zgłaszanie niebezpiecznych miejsc. 22 maja b.r. liczba takich zgłoszeń w skali kraju przekroczyła 1,5 miliona. Województwo kujawsko–pomorskie jest na 7 miejscu pod względem liczby zgłoszeń.

Aplikacja, opracowana wspólnie przez policję i obywateli funkcjonuje od 2016 r. Od tego czasu stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odwiedzano ponad 7 mln razy. Każdego dnia przybywa na niej ponad 1000 punków. Zgłoszenia są weryfikowane przez policję, a w wypadku ich potwierdzenia taki punkt zostaje objęty szczególnym nadzorem. 

Mapa Zagrożeń dostarcza nam ciekawych informacji o naszym mieście i regionie. Dowiadujemy się z niej m.in., że w Bydgoszczy dzielnicą cieszącą się największą niesławą pozostaje Szwederowo. Zdecydowanie w tyle zostają pozostałe obszary miasta. Na Szwederowie mamy zgłoszonych 249 niebezpiecznych punktów. Jest to kilkakrotnie więcej niż w innych dzielnicach.

Województwo kujawsko-pomorskie plasuje się na 7 miejscu pod względem ilości zagrożeń umieszczonych na mapie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które stale się zmienia. Wynika to przede wszystkim z potrzeb samych użytkowników. Dzięki sugestiom internautów Mapa Zagrożeń została wzbogacona m.in. o takie funkcje jak: możliwość dodania opisu, załączenia zdjęć czy filmów.

Jak uniwersalnym narzędziem jest KMZB mogliśmy się przekonać w okresie trwającej epidemii. Wykorzystując kategorię; grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją mieszkańcy przekazywali informacje dotyczące nieprzestrzegania wprowadzonych zakazów, nakazów lub obostrzeń związanych z epidemią. Pozwoliło to w sposób bezpieczny dla samych użytkowników przekazać ważny sygnał, na podstawie którego policjanci podejmowali interwencje.

Ideą działań związanych z funkcjonowaniem KMZB jest eliminacja zagrożeń, których występowanie wskazali użytkownicy. Dopiero w takiej sytuacji można uznać, że współpraca Policji ze społeczeństwem w zakresie poprawy bezpieczeństwa w środowisku lokalnym została osiągnięta. 

 

 

Źródło: Biuro Prewencji KGP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor