POLICJA 997 29 lip 19:01 | ak
Aresztowano włamywaczy do bankomatów [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. policja

Międzynarodowa współpraca policjantów KWP w Bydgoszczy, KPP w Żninie koordynowana przez Europol zaowocowała zatrzymaniem dwóch obywateli Białorusi, członków grupy dokonującej włamań do bankomatów przy wykorzystaniu urządzenia black box. Na terenie kilku krajów Europy w tym Polski wyrządzili oni straty sięgające miliona złotych.

Praca policjantów Wydziału Kryminalnego nad sprawą włamań do bankomatów trwa praktycznie cały czas. Uwagę ich zwróciło jedno z usiłowań włamania do bankomatu, do którego doszło w nocy z 11/12.06.2021 r. w Barcinie. Tam, jak wynika ze zgłoszenia, które przyjęli policjanci ze Żnina, doszło do uszkodzenia obudowy bankomatu, a następnie przecięcia kabli oraz podłączenia do niego urządzenia typu black box, za pośrednictwem którego przekazywane były komendy wypłaty gotówki. Ta nietypowa metoda, bezsprzecznie wymagająca wiedzy i umiejętności, wzbudziła zainteresowanie kryminalnych

- poinfotmowała mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Mundurowi ustalili, że podobną metodą dokonano włamań lub ich usiłowania, przynajmniej na terenie siedmiu województw. 

Informacje o ustaleniach policjantów trafiły między innymi do Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania czyli Europolu, gdzie w siedzibie agencji w Hadze, doszło do spotkania z policjantami z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Holandii i Danii. Ta międzynarodowa współpraca, koordynowana przez funkcjonariuszy Europolu, przyniosła efekty. Wymiana informacji, zgromadzonych przez policje z państw, które brały udział w spotkaniu, zaowocowała spersonalizowaniem członków grupy, ustaleniem jednego z samochodów, którym poruszali się przestępcy, a także ustaleniem metody i sposobu ich działania.

- informuje rzecznik.

W drugiej połowie lipca na parkingu w Warszawie, w samochodzie bmw x5 mundurowi zatrzymali dwóch obywateli Białorusi. Podczas przeszukania auta, zabezpieczono: pieniądze, odzież, narzędzia, telefony i laptopy, które mogły być wykorzystywane podczas włamań do bankomatów.

26 i 29-latek trafili do prokuratury w Szubinie, gdzie usłyszeli zarzut usiłowania włamania do bankomatu w Barcinie. Obaj na wniosek prokuratora zostali aresztowani na 3 miesiące.

Dalsza praca przy tej sprawie dopiero się zaczęła. Wymaga, jak mówią policjanci, międzynarodowej wymiany informacji. Dziś już wiemy, że aresztowani mogli dokonać przynajmniej 13 włamań do bankomatów z użyciem black boxa. Nie wszystkie zakończyły się kradzieżą pieniędzy. Śledczy szacują, że na terenie Polski i innych krajów Europy mogli w wyniku włamania do bankomatów uzyskać kwotę nie mniejszą niż 600 tys. złotych w Polsce oraz ok. 100 tys. euro w krajach Europy. Każdorazowo uszkadzali też bankomaty, gdzie koszty związane z ich naprawą wahają się od 16 do 40 tys. złotych.

- dodaje mł. insp. Chlebicz.

Policjanci i prokuratorzy, we współpracy z Europolem, ustalają czy, a jeśli tak to gdzie, zatrzymani w Warszawie mężczyźni, dokonywali przestępstw i kto z nimi współpracował.

 

źródło: KWP w Bydgoszczy, zmiany red.

ak Autor