POLICJA 997 2 mar 15:31 | mk
Bydgoszczanka straciła 50 tysięcy złotych! Policja ostrzega przed oszustami

fot. ilustracyjna, Pixabay

50 tysięcy złotych straciła starsza kobieta, która uwierzyła w historię fałszywej policjantki. Funkcjonariusze apelują o czujność i przypominają, że nigdy, w żadnych okolicznościach nie proszą o przekazywanie pieniędzy.

Do oszustwa doszło w poniedziałek (1 marca) w Bydgoszczy. Seniorka uwierzyła w słowa kobiety podającej się za policjantkę. - Pod legendą zagrożonych pieniędzy w banku i prowadzonej akcji policyjnej, oszustka nakłoniła bydgoszczankę do wyrzucenia przez okno domu pieniędzy w kwocie 50 tysięcy złotych - przekazuje kom. Przemysław Słomski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Jak tłumaczy, przestępcy działają w różnych „zespołach”, konfiguracjach - tym razem osobą mającą wzbudzić zaufanie i „odbierakiem” była kobieta.

- Apelujemy do bliskich osób starszych: zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę - pisze.

Ofiarami oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta” najczęściej są osoby starsze. Przestępcy dzwonią pod wyszukany numer, podając się za krewnego, przyjaciela lub policjanta. - W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem - tłumaczy kom. Słomski. I przypomina, że policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, pozostawienie ich w jakimś miejscu, wypłacenie ich z banku czy wyrzucanie przez okno.

- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję na numer alarmowy 112, gdzie mogą Państwo uzyskać pomoc - wskazuje.

Na podstawie: komunikat policji

mk Autor