POLICJA 997 28 wrz 2018 | Redaktor
Grzybiarzu, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

materiał ilustracyjny / fot. Pixabay

Sezon na grzyby już trwa. Spacer po lesie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, jednak policja apeluje o ostrożność. Również na grzybobraniu trzeba pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, aby było ono bezpieczne.

W środę (26 września) dwa policyjne patrole szukały grzybiarzy, którzy zbłądzili w lesie. Cztery osoby wybrały się do lasu autem, ale po wyprawie na grzyby nie potrafiły odnaleźć drogi powrotnej. Pracownicy centrum ratunkowego ustalili współrzędne miejsca, gdzie znajdował się jeden z uczestników wyprawy i na tej podstawie funkcjonariusze ustalili, gdzie mogą oni przebywać. Policja odnalazła grzybiarzy po blisko dwóch godzinach poszukiwań. Działo się to w godzinach południowych, więc zmrok nie utrudniał poszukiwań.

Policja przypomina o kilku zasadach, których warto przestrzegać,  udając się do lasu, nie tylko na grzyby. Przede wszystkim należy zapewnić sobie asekuracje i nie jechać samotnie, szczególnie, gdy słabo znamy teren. Towarzysza wyprawy najlepiej utrzymywać w zasięgu wzroku. Gdy jednak zdecydujemy się na samotne wyjście, to należy poinformować o tym bliskich i podać rejon, w jaki się udajemy oraz spodziewaną godzinę powrotu.

Warto również zwracać uwagę na mijane charakterystyczne punkty, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Koniecznie należy zabrać ze sobą telefon i zadbać, żeby miał naładowaną baterię. To w razie potrzeby znacznie ułatwia kontakt ze służbami, a poszukiwania mogą trwać długie godziny.

Policja przypomina także o odpowiedniej odzieży przy zmiennej jesienne pogodzie i elementach odblaskowych, dzięki którym po zapadnięciu zmroku osoba jest łatwiej zauważalna.

Źródło: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor