POLICJA 997 11 lis 13:52 | kp
Jeden telefon może pomóc! Nie bądź obojętny wobec osób bezdomnych i starszych

fot. Policja

Okres jesienny i zimowy, któremu towarzyszą niskie temperatury, może być niebezpieczny dla osób bezdomnych, starszych, czy nietrzeźwych. Policjanci stale kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu i apelują, by nie być obojętnym na ich krzywdę.

Funkcjonariusze szczególną uwagę poświęcają bezdomnym, którzy większość czasu przebywają na zewnątrz. – Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane – zaznacza podkom. Robert Szablewski z KMP w Grudziądzu. 

Policjanci proszą o reagowanie w różnych przypadkach. Okres niskich temperatur jest szczególnym zagrożeniem także dla osób nietrzeźwych, które przez alkohol nie czują zimna i często nie są w stanie o własnych siłach dotrzeć do domu. Wówczas pozostają na ławkach, czy przystankach, co stanowi dla nich zagrożenie. W grupie ryzyka są także osoby starsze, którym wraz z wiekiem pogarsza się układ krążenia.

Policjanci apelują, by nie być obojętnym na los drugiego człowieka. – Jeśli widzimy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu, alarmujmy odpowiednie służby. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie – dodaje podkomisarz Szablewski.

źródło: Policja Kujawsko-Pomorska

kp Autor