POLICJA 997 29 lis 2019 | Redaktor
Mobilne Centrum Monitoringu - bydgoska „drogówka” dba o bezpieczeństwo na drogach

fot. Jacek Kargól

Mobilne Centrum Monitoringu to nieoznakowane auto bydgoskiej 'drogówki', wyposażone w zestaw kamer, w którym funkcjonariusze na bieżąco obserwują wyznaczone miejsce w naszym mieście.

Systematycznie prowadzone tego typu obserwacje na ulicach naszego miasta wyłaniają kierowców, którzy nie stosując się do zasad ruchu drogowego, stanowią zagrożenie dla użytkowników dróg.

- Obserwujemy zazwyczaj (ale nie tylko) - wyjaśniła Tygodnikowi Bydgoskiemu podkom. Lidia Kowalska - drogi, skrzyżowania, ronda etc., na których najczęściej dochodzi do różnych sytuacji niebezpiecznych, kolizji, stłuczek, czy wypadków. Monitoring taki w naszym mieście jest prowadzony systematycznie. Jeśli więc prowadzona jest obserwacja, a kierowca czy pieszy na obserwowanym odcinku porusza się niezgodnie z przepisami ruchu drogowego, funkcjonariusze z Mobilnego Centrum Monitoringu informują o tym natychmiast najbliższe patrole policji drogowej, które zatrzymują kierowcę nie stosującego się do przepisów.

I tak na przykład wczoraj była prowadzona taka obserwacja od godz. 9.00 do 11.00 na ulicy Ogińskiego w Bydgoszczy. Funkcjonariusze z Mobilnego Centrum Monitoringu – z pewnej odległości namierzyli kierowców, którzy na przykład wyprzedzali na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim; albo omijali pojazd, który jechał w tym samym kierunku,  zatrzymujący się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; czy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych.

Kierowcy ci natychmiast zostali zatrzymani przez zaalarmowany najbliżej znajdujący się patrol policji drogowej i zostali rozliczeni za popełnione wykroczenie.

Tylko przez te dwie godziny prowadzonej akcji bydgoscy policjanci ukarali aż ośmiu kierowców, za złamanie przepisów ruchu drogowego, sześciu z nich wyprzedzało na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim.

Siedmiu kierowców zostało ukaranych mandatem, natomiast wobec kierowcy, który stworzył zagrożenie poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Temu kierującemu zostało także zatrzymane prawo jazdy.

 

na podst. informacji prasowej KWP Bydgoszcz

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor