POLICJA 997 1 lut 2018 | Redaktor
Nielegalnie wykopywał skarby

fot. Policja

Policjanci zabezpieczyli zabytki pochodzące z nielegalnych wykopalisk archeologicznych. Do sprawy zatrzymano 39-letniego mieszkańca Warlubia, który zajmował się ich pozyskiwaniem.

Policjanci Wydziału Kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy uzyskali informację o 39-latku, który może być w posiadaniu zabytków archeologicznych pochodzących z nielegalnych wykopalisk. Kryminalni postanowili sprawdzić tę informację i przeszukać miejsce zamieszkania mężczyzny. Do działań włączyli się funkcjonariusze ze Świecia nad Wisłą.

Ustalenia mundurowych potwierdziły się. W pomieszczeniach zajmowanych przez 39-latka policjanci znaleźli i zabezpieczyli wykrywacz metali, a także fragment naczynia glinianego z ornamentem, obrączkę wykonaną z metalu, gliniany przęślik tkacki, odłupek krzemienny, cztery monety, pięć sztuk fragmentów fibul (ozdobna, metalowa zapinka do spinania szat, funkcją i kształtem zbliżona do współczesnej agrafki, używana w Europie od późnej epoki brązu (około 1500 p.n.e.) aż do średniowiecza i zastępująca guziki) oraz metalowy przedmiot w kształcie stożka.

Zabezpieczone przedmioty zostaną przebadane przez biegłego z zakresu archeologii. W przypadku gdy potwierdzi się, że są to zabytki archeologiczne, 39-latek odpowie za nielegalne wykopaliska i przywłaszczenie dóbr należących do Skarbu Państwa za co grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Policja

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor