POLICJA 997 30 kwi 12:47 | kd
Nowy pomysł na wyłudzenia. Tym razem przez OLX i WhatApp

Oszuści działający w Internecie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze!

Apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności. Policjanci z Aleksandrowa odnotowują zgłoszenia dotyczące oszustw przy użyciu platformy OLX i komunikatora WhatsApp.

Na czym polega  oszustwo przy użyciu komunikatora WhatsApp i OLX?

-o szust kontaktuje się ze sprzedającym przez WhatsApp

- sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony "udającej" witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji

- cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

- w rzeczywistości mają dostęp do naszych zasobów finansowych na karcie.

 Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić Policję.

 

asp.  Marta Błachowicz
KPP w Aleksandrowie Kujawskim

kd Autor