POLICJA 997 31 lip 13:34 | kp
Tytoń bez akcyzy. Straty skarbu państwa wycenione na ponad 700 tysięcy złotych

fot. Policja

Policjanci zabezpieczyli prawie 900 kilogramów krajanki tytoniu oraz suszonych liści tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Straty skarbu państwa określa się na ponad 719 tys. złotych.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Bydgoszczy sprawdzili adres, pod którym, jak podejrzewali, mogły znajdować się znaczne ilości nielegalnej krajanki tytoniu. Tam zastali wyjeżdżającego z posesji dostawczego mercedesa. Kierowca z miejscowości na terenie powiatu bydgoskiego kierował się w stronę Bydgoszczy. Chwilę później zaparkował na ul. Nakielskiej.

– Tam podjechało do niego volvo. Kierowcy obu pojazdów wysiedli z aut i zaczęli przepakowywać pełne worki jutowe z mercedesa do volvo, po czym odjechali – relacjonuje kom. Przemysław Słomski z KWP Bydgoszcz. Powiadomiona o sprawie bydgoska „drogówka” zatrzymała volvo do kontroli.

W samochodzie policjanci znaleźli i zabezpieczyli sześć worków nielegalnej krajanki. W tym samym czasie policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali do kontroli drugi samochód. W mercedesie znajdowało się 18 worków jutowych pełnych tytoniu bez akcyzy.

fot. Policja

– Obaj kierujący zostali zatrzymani, a tytoń zabezpieczony – przekazuje komisarz Słomski. – Policjanci sprawdzili również posesję w powiecie bydgoskim – dodaje. W jednym z pomieszczeń zaleziono 13 balotów suchych liści tytoniu, krajankę, maszynę do cięcia liści tytoniu, wagę elektroniczną, białe worki jutowe i wentylator do osuszania krajanki. W związku z tym do dwóch zatrzymanych dołączył właściciel działki. 

fot. Policja

– Łącznie policjanci zabezpieczyli 896 kilogramów krajanki tytoniowej i liści tytoniu. Wartość uszczuplenia dochodów Skarbu Państwa została określona na kwotę ponad 719 tysięcy złotych – przekazuje policjant.

fot. Policja

Zatrzymani to dwaj 38-letni bydgoszczanie oraz 47-latek z powiatu bydgoskiego. Wszyscy trafili do izby zatrzymań i usłyszeli zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Mężczyźni odpowiedzą za posiadanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Na podstawie: KWP Bydgoszcz

kp Autor