POLICJA 997 28 lut 11:43 | Redaktor
Uwaga na oszustów! Kolejni mieszkańcy Bydgoszczy i okolic stracili oszczędności życia

fot. ilustracyjna, Pixabay

Oszustwa na BLIK-a, na akcje Baltic Pipe, na „policjanta” to tylko niektóre sposoby działania osób chcących wyłudzić od nas pieniądze. Oszuści przez cały czas są aktywni, co pokazują odnotowane przez bydgoskich policjantów sytuacje. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu stracili swoje oszczędności i inne kosztowności.

W ostatnich dniach kolejni mieszkańcy naszego miasta i powiatu padli ofiarami oszustów. Jak pokazują poniższe przykłady, oszuści w dalszym ciągu wykorzystują różne metody, licząc na łatwy „zarobek”.

W miniony czwartek (22.02.2024) około godz. 21.30 do 94-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W rozmowie przez telefon stacjonarny, a następnie po uzyskaniu numeru telefonu komórkowego, kontynuując rozmowę, powiadomił o zatrzymaniu wnuczka, który doprowadził do zdarzenia drogowego i potrącił kobietę w ciąży, której dziecko zmarło.  W celu uniknięcia zatrzymania miała wpłacić za niego kaucję. Pokrzywdzona, nie podejrzewając złych intencji rozmówcy, przekazała 7500 złotych oraz złotą biżuterię (10 pierścionków, 2 obrączki  i 2 łańcuszki) nieznanemu mężczyźnie, który podszedł pod drzwi wejściowe jej mieszkania. Łączne Seniorka straciła 23 tysiące złotych.

Tego samego dnia między godziną 9-17  przez telefon oszust nakłonił 72-latka z Solca Kujawskiego do przekazania pieniędzy. Poinformował pokrzywdzonego, że z uwagi na możliwość utraty pieniędzy ma on przelać swoje środki, zgromadzone na dwóch kontach w dwóch różnych bankach, na inne konto podane przez oszusta podczas rozmowy telefonicznej. Tym sposobem Senior stracił oszczędności życia - 70 tysięcy złotych.

Dzień później (23.02.2024), za pośrednictwem portalu społecznościowego, na kwotę 140 tysięcy złotych, został oszukany 78-latek z Bydgoszczy. Pokrzywdzony znalazł ogłoszenie dotyczące inwestycji w akcje Baltic Pipe. Wchodząc w informację nieświadomie pobrał aplikację, poprzez którą sprawca dokonał nieautoryzowanego przelewu we wspomnianej kwocie.

Natomiast na szkodę 68-letniej mieszkanki Koronowa działała oszustka, która przełamała zabezpieczenia konta internetowego na portalu społecznościowym i komunikatorze Seniorki. Podając się za znajomą pokrzywdzonej wyłudziła kod BLIK, a następnie wypłaciła ponad 18 tysięcy złotych.

Tym samym sposobem działał sprawca na szkodę 75-latka z Osielska. Podszył się na komunikatorze pod synową i poprosił o przesłanie przelewu powodując straty w wysokości blisko 5 tysięcy złotych.

To tylko kilka przykładów niechlubnej działalności oszustów, którzy nie mają żadnych skrupułów by wyłudzać pieniądze. Niech będą przykładem, czego należy się wystrzegać i w jakich sytuacjach należy zachować czujność, kierując się zasadą ograniczonego zaufania.

 

źródł: KMP Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor