Pozostałe 12 kwi 2019 | Redaktor
Baseballowy weekend w Osielsku [ZAPOWIEDŹ]

fot. Anna Kopeć

Po zimowej przerwie na boiska wrócili baseballiści. W weekend (13/14 kwietnia) w Osielsku czekają nas mecze otwarcia sezonu w Ekstralidze i Bałtyckiej Lidze Baseballu. UKS Dęby rozpoczyna też świętowanie jubileuszu 25-lecia działalności klubu.

Inauguracja Ekstraligi na stadionie im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów w Osielsku odbędzie się w niedzielę (14 kwietnia). W samo południe na boisko wyjdą zespoły KWK Construction Dębów Osielsko i Barons Wrocław. Niedzielni rywale zamykali sezon 2018 w „małym finale” Ekstraligi – zespół z Osielska wygrał oba mecze i wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski, a Baroni musieli się zadowolić czwartym miejscem. Dodatkowym „smaczkiem” tego pojedynku jest transfer Amerykanina Phila Acosty, który w ubiegłym sezonie był mocnym punktem drużyny Barons, a w tym roku będzie reprezentował barwy KWK Construction Dębów. Niestety, Acosty nie zobaczymy w niedzielę na boisku, ponieważ przyleci on do Osielska dopiero na przełomie kwietnia i maja.

Wrocławianie będą na pewno trudnym przeciwnikiem. Pozyskali z USA nowego szkoleniowca – i jednocześnie zawodnika – Jarona Dorchineza, który grał w II Dywizji akademickiej ligi NCAA, a ostatnio był grającym trenerem w Austrii. Wykorzystując sprzyjającą pogodę, Barons są już nieźle ograni w tym sezonie: w ostatni weekend marca rozegrali u siebie turniej z udziałem 4 drużyn, w tym niemieckiej z Brunszwiku. W minioną sobotę otworzyli sezon Ekstraligi, rozgrywając awansem dwumecz z Gepardami Żory. Najsłabsza drużyna ubiegłego sezonu, grająca pod wodzą nowego trenera i miotacza z Japonii, sprawiła sporą niespodziankę i wygrała pierwsze spotkanie 8:5, po dramatycznym meczu i dogrywce! W drugim pojedynku wrocławianie odnieśli zdecydowane zwycięstwo 10:2. W drodze do Osielska Barons zagrają w sobotę kolejny dwumecz Ekstraligi w Kutnie ze Stalą. – To oznacza, że muszą gospodarować siłami miotaczy aż na cztery mecze w czasie tego weekendu. Ale to ich zmartwienie – skwitował Łukasz Snopek, członek zarządu UKS Dęby ds. baseballu i czołowy miotacz drużyny ligowej.

Zmartwieniem KWK Construction Dębów są natomiast terminy przylotów zawodników z USA. Grający trener Daniel Catalan, którego praca walnie przyczyniła się do ubiegłorocznych sukcesów zespołu, dopiero w czwartek przyleciał do Polski. Acosta będzie na przełomie kwietnia i maja, a dopiero około połowy maja przylecą znany z ubiegłego sezonu miotacz Adan Cabrales oraz kolejny nowy nabytek, Matthew Kozlak. Jak wskazuje nazwisko, jest to Polonus i co ważne, posiada on polski paszport, a więc nie będzie liczony do trójki obcokrajowców mogących jednocześnie grać w meczu. Kozlak studiuje w Chicago, jest liderem uniwersyteckiego zespołu Roosevelt Lakers w ataku (średnia odbijania 0,333) i gra na pozycji łącznika. Po zakończeniu sezonu w lidze akademickiej NAIA wzmocni KWK Construction Dęby, a także reprezentację Polski.

Na szczęście są też pozytywne wiadomości kadrowe. Występujący od kilku lat w klubach z Władysławowa i Osielska Aimar Medina wbrew wcześniejszym zapowiedziom wrócił z rodzinnej Kuby i jest w składzie na niedzielny dwumecz z Barons. KWK Construction Dęby pozyskały utalentowanego miotacza Łukasza Przybułka z Yankees Działdowo, wielokrotnego reprezentanta Polski w kategoriach młodzieżowych. Do drużyny wrócił też Radosław Zajda. – Radek poukładał swoje sprawy osobiste, trenuje z wielkim zaangażowaniem i wygląda na to, że znowu będzie mocnym punktem drużyny, także jako miotacz – z zadowoleniem stwierdził Snopek. W miniony weekend osielszczanie również sprawdzili się w warunkach meczowych. W rozegranych dwóch sparingach z Piratami Władysławowo podzielili się zwycięstwami (4:6 i 4:3). Tydzień wcześniej siedmiu graczy KWK Construction Dębów brało udział w dwudniowej konsultacji szkoleniowej kadr narodowych seniorów i U23 w Kutnie.

W Ekstralidze nie ma znaczących zmian organizacyjno-regulaminowych. Rywalizować w niej będzie 6 drużyn (według klasyfikacji sezonu 2018): mistrz kraju i zdobywca Pucharu Polski Silesia Rybnik, Stal Kutno, KWK Construction Dęby Osielsko, Barons Wrocław, Centaury Warszawa i Gepardy Żory. W rundzie zasadniczej każdy z każdym gra po 4 mecze, przy czym jednego dnia rozgrywa się dwa spotkania: pierwsze w pełnym wymiarze 9 rund, a po ok. 30-minutowej przerwie drugi mecz w skróconym 7-rundowym formacie. Drużyna może zgłosić do sezonu i do konkretnego meczu dowolną liczbę obcokrajowców, ale w grze może ich uczestniczyć tylko trzech. Na kluczowej pozycji miotacza „stranieri” mogą występować tylko w jednym z dwóch spotkań rozgrywanych tego samego dnia. Cztery najlepsze zespoły po rundzie zasadniczej awansują do fazy play-off, rozgrywanej po wakacyjnej przerwie.

Ćwierć wieku baseballowych Dębów

Rozpoczynający się sezon jest szczególny dla UKS Dęby: klub obchodzi w nim jubileusz 25-lecia działalności. Baseball w Osielsku pojawił się za sprawą nauczyciela wychowania fizycznego Jacka Baumgarta, który zaczął uczyć tej gry dzieci w szkole. Bakcyl padł na podatny grunt i w 1994 roku założony został Uczniowski Klub Sportowy Dęby. Szybko pojawiły się sukcesy młodzieżowe, także w skali międzynarodowej. Naturalną koleją rzeczy było powstanie zespołu seniorów, który już w 2001 r. wygrał rozgrywki II ligi i awansował do I ligi (obecna Ekstraliga). W 2004 r., na 10-lecie klubu, Dęby wywalczyły swój pierwszy (i jak do tej pory jedyny) tytuł mistrza Polski seniorów! – Marzą nam się kolejne mistrzowskie tytuły – nie ukrywa Łukasz Snopek, który jako junior wchodzący w „dorosły” baseball był członkiem „złotej drużyny” z 2004 r., a dziś jest jedną z najaktywniejszych osób w klubie, jako zawodnik, działacz i szkoleniowiec. – Mamy w tym roku naprawdę solidną ekipę, dawno nie mieliśmy tak mocnego składu, bardzo solidnie przetrenowaliśmy okres przygotowań do sezonu. Chcemy bić się o najwyższe cele, a kolejny jubileusz jest taką dodatkową motywacją – przyznaje Snopek. Te „najwyższe cele” to, oprócz Ekstraligi, także Puchar Polski (Dęby wywalczyły go w 2017 roku, a w 2018 uległy w finale Silesii) oraz występ w Kwalifikacjach Pucharu Federacji w Błagojewgradzie (Bułgaria, 10-15 czerwca).

Bałtycka liga już w sobotę

Przedsmakiem niedzielnych emocji ekstraligowych będzie inauguracja sezonu Bałtyckiej Ligi Baseballu, która odbędzie się w sobotę w Osielsku i… nie tylko. Ubiegłoroczna inicjatywa pasjonatów baseballu z Władysławowa, wsparta organizacyjnie m.in. przez UKS Dęby, okazała się wielkim sukcesem. W 2018 r. w rozgrywkach BLB wzięło udział 7 drużyn, a mistrzowski tytuł wywalczyły KWK Construction Dęby (grając zawodnikami zaplecza i młodzieżą). Niskobudżetowe rozgrywki, mające ułatwić rozwój klubom niedawno powstałym oraz nieprzygotowanym kadrowo i/lub finansowo do gry w ligach PZBall, a ekstraligowcom pozwalające na ogrywanie młodzieży i głębokich rezerw, trafiły na bardzo podatny grunt. Do tegorocznych rozgrywek zgłosiło się aż 17 drużyn, a mecze inauguracyjnej kolejki rozegrane zostaną w sobotę na 6 boiskach od Wrocławia po Białystok! Uczestnicy BLB zostali podzieleni na trzy grupy, KWK Construction Dęby grać będą w Grupie Zachodniej, której wszystkie mecze rozgrywane będą w Osielsku i Wrocławiu.

W sobotę na stadionie przy ul. Centralnej w dwumeczu inauguracyjnej kolejki BLB zmierzą się Piraci Władysławowo i Szczecin Titans. W barwach Piratów grają m.in. Witold Baranowski, Rafał Rybski i Aimar Medina, którzy w Ekstralidze reprezentują KWK Construction Dęby, warto więc zobaczyć ich w akcji. Baseballiści ze Szczecina zaprezentują się w Osielsku po raz pierwszy w niedługiej historii tego klubu. Początek spotkań o godz. 13 i 16 – w BLB zespoły rozgrywają dwa spotkania z zamianą ról gospodarza-gościa. Mecze trwają maksymalnie 7 rund, z limitem czasowym 2,5 godziny na spotkanie. Unikalną cechą BLB jest dopuszczenie rozstrzygnięć remisowych – w baseballu z zasady gra się do wyłonienia zwycięzcy, ale regulamin tej ligi stanowi inaczej. KWK Construction Dęby swoje pierwsze mecze w BLB rozegrają 27 kwietnia z zespołem Bielawa Vikings.

Plan gier inauguracji sezonu:

Ekstraliga

6.04. Barons Wrocław – Gepardy Żory 5:8 i 10:2 (2. kolejka awansem)

13.04. Stal Kutno – Barons Wrocław (4. kolejka awansem)

14.04. (1. kolejka)

Gepardy Żory – Silesia Rybnik

Stal Kutno – Centaury Warszawa

KWK Construction Dęby Osielsko – Barons Wrocław (Osielsko, godz. 12:00 i ok. 15:00)

Bałtycka Liga Baseballu – Grupa Zachodnia

13.04.

Piraci Władysławowo – Szczecin Titans (Osielsko, godz. 13:00 i 16:00)

Barons Wrocław – Rookie Goats Poznań (Wrocław)

Kadra KWK Construction Dębów Osielsko w sezonie 2019:

Miotacze: Adan Cabrales (ur. 1992, USA), Harvey Garcia (1984, Wenezuela), Mateusz Gralak (1995), Jakub Jendryczka (1989), Bartosz Matuszewski (1993), Łukasz Przybułek (1997), Łukasz Snopek (1986), Paweł Sztejka (1994), Szymon Szymański (1988).

Łapacze: Witold Baranowski (1988), Kacper Olejnik (1998), Douglas Rodriguez (1985, Wenezuela), Bartosz Sulinski (1990).

Bazowi: Phil Acosta (1989, USA), Alejandro Arriaga (1991, Meksyk), Andrew Bonney (1985, USA), Daniel Charchuła (1997), Paweł Jasiakiewicz (1982), Szymon Karczewski (2003), Matthew Kozlak (1997), Mateusz Macniak (1989), Aimar Medina (1990, Kuba), Hasely Medina (1981, Kuba), Kacper Murawski (1995), Jakub Pochwała (1997), Rafał Rybski (1989), Mateusz Streich (1999), Bartosz Teska (1994), Jose Travieso (1962), Kacper Tyborowski (1997), Paweł Zagórski (1997), Mikołaj Zera (1998).

Zapolowi: Daniel Catalan (1992, USA), Szymon Henszke (1991), Tomasz Januszewski (1983), Adrian Liwoch (1992), Juliusz Liwoch (1994), Ronny Materano Torres (1985, Wenezuela), Alexis Medina (1975, Wenezuela), Robert Pochwała (1975), Marcin Schwerkolt (1981), Oskar Wąsik (1997), Paweł Winiarski (1989), Filip Wiśniewski (2002), Tomasz Witoń (1988), Radosław Zajda (1997), Adam Zieliński (1980).

Trener: Daniel Catalan.

Asystenci: Adan Cabrales, Łukasz Snopek, Paweł Winiarski.

Kierownik drużyny: Jakub Pochwała.

Terminarz KWK Construction Dębów Osielsko w sezonie 2019:

Ekstraliga:

z Barons Wrocław 14.4. (dom) i 19.5. (wyjazd)

ze Stalą Kutno 20.4. (w) i 26.5. (d)

z Centaurami Warszawa 28.4. (w) i 2.6. (d)

z Gepardami Żory 12.5. (w) i 23.6. (d)

z Silesią Rybnik 18.5. (w) i 22.6. (d)

Puchar Polski:

23-25.8. w Rybniku

Bałtycka Liga Baseballu:

z Bielawa Vikings 27.4. (Osielsko)

z Rookie Goats Poznań 11.5. (Osielsko)

z Piratami Władysławowo 12.5. (Osielsko)

ze Szczecin Titans 8.6. (Osielsko)

z Barons Wrocław termin do ustalenia (Wrocław)

pozostałe dwumecze w Osielsku: 13.4 Piraci – Titans, 25.5. Titans – Rookie Goats, 29.6. Rookie Goats – Piraci

Kwalifikacje Pucharu Federacji:

10-15.6. Błagojewgrad (Bułgaria) – przeciwko Athletic Sofia (Bułgaria), Utenos Titanai (Litwa), Herts Falcons (Wielka Brytania), Soelvesborg Firehawks (Szwecja) i CS Atletico Alexandria (Rumunia)

Jarek S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor