Pozostałe 4 sie 13:16 | mk
Bydgoszczanie jadą na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio

fot. Anna Kopeć

Po raz pierwszy od 17 lat nasze miasto będzie mieć swoich reprezentantów na Igrzyskach Paraolimpijskich. Do Tokio pojedzie troje zawodników Stowarzyszenia „Start Bydgoszcz”.

Spotkanie ze sportowcami z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego odbyło się w poniedziałek (2 sierpnia) na stadionie Zawiszy.

Bydgoszcz podczas igrzysk paraolimpijskich reprezentować będą: Paulina Przywecka-Puziak, Tomasz Ściubak i Tomasz Pauliński.

Jedyna kobieta w tym gronie jest 15-krotną (!) mistrzynią Polski w podnoszeniu ciężarów, srebrną i brązową medalistką Mistrzostw Europy. Na igrzyskach chce walczyć o miejsce w pierwszej ósemce. – Nie od razu zakochałam się w ciężarach, zaczęłam od tenisa stołowego. Z czasem tu, w „Starcie Bydgoszcz”, „zaopiekowano się” mną, pokazano mi inną drogę i stopniowo zaczęłam się zakochiwać w tym sporcie – opowiadała. Trenuje już od 15 lat. – Po drodze było wiele sukcesów i porażek, ale najważniejsze, że udaje mi się łączyć moją pasję z wychowywaniem synka. Duże wsparcie rodziny, osób, które pomagają finansowo, pozwala mi tę pasję realizować.

Do Japonii poleci także Tomasz Pauliński, multimedalista Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą, medalista Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Na tegorocznych ME w Bydgoszczy zdobył srebrny medal.

Gdyby igrzyska odbyły się w zeszłym roku, nie mógłby wziąć w nich udziału. Udaremniłaby to kontuzja. – Moje marzenia właśnie się spełniają. Mam nadzieję, że dam z siebie wszystko na igrzyskach w Tokio, a ciężka praca, którą włożyłem przez 16 lat treningów, zaowocuje. Nie chciałbym nikogo zawieść – mówił.

Trzecim reprezentantem Bydgoszczy będzie Tomasz Ściubak – kulomiot, wielokrotny Mistrz Polski, złoty medalista igrzysk dla osób z porażeniem mózgowym w Barcelonie. W 2020 roku obronił tytuł Mistrza Polski i pobił swój rekord życiowy. Swoją przygodę w „Starcie” zaczął od podnoszenia ciężarów; na jakiś czas zrezygnował ze sportu, skupiając się na rodzinie. Po narodzinach synka wrócił do treningów. W Tokio ma nadzieję walczyć o medal.

„Start Bydgoszcz” doczekało się olimpijczyków po raz pierwszy od 17 lat, od igrzysk w Atenach. – Jesteśmy bardzo dumni, że te trzy osoby będą reprezentować na igrzyskach paraolimpijskich nasze stowarzyszenie, Bydgoszcz i kraj – mówił p.o. prezesa Stowarzyszenia Waldemar Adamczak.

Do Tokio jedzie również bydgoski sędzia, Dariusz Jasiński. Jak mówił, cieszy się, że tym razem, inaczej niż podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie, nie będzie „sam”, jako jedyny bydgoszczanin.

Sportowcom gratulował prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – To Wasz wielki sukces, waszej determinacji, poświęcenia, wiary, że to się udało. Życzę, żebyście po każdym występie mieli poczucie, że daliście z siebie wszystko – mówił.

Do życzeń dołączali się przedstawiciele instytucji i środowisk wspierających zawodników paradyscyplin. – Sport niepełnosprawnych nie cieszy się jeszcze w Polsce tak ogromną popularnością jak w krajach zachodniej Eurpy, Stanach Zjednoczonych, gdzie na tego typu zawody przychodzą pełne stadiony, ale mogę dać Wam słowo: będziemy Was obserwować, będziemy trzymać za Was kciuki. Dzisiaj możecie być dumni: przebrnęliście polskie eliminacje, jesteście najlepsi i znaleźliście się w kadrze – mówił przyjaciel „Startu Bydgoszcz”, poseł Jan Szopiński.

Gościem specjalnym spotkania był Bartłomiej Adamus, który na igryzskach w Tokio zajął siódme miejsce w zmaganiach sztangistów do 96 kilogramów. Jak podkreślił, spełnił zamierzenie o dostaniu się do pierwszej ósemki, wynik jednak go nie satysfakcjonuje. Ma nadzieję, że za trzy lata w Paryżu podejmie walkę o medale.

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 sierpnia. W TVP będzie można obejrzeć ok. 100 godzin transmisji sportowych zmagań.

Zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor