Pozostałe 10 wrz 2019 | Redaktor

Po zwycięstwie 2:1 z Silesią w Rybniku, KWK Construction Dęby Osielsko awansowały do finału Ekstraligi baseballu po raz pierwszy od 2013 roku. W finale zmierzą się ze swym odwiecznym rywalem Stalą Kutno.

Po dwóch zwycięstwach nad urzędującym mistrzem Polski, odniesionych przed tygodniem w Osielsku, KWK Construction Dęby jechały na Śląsk mocno zdeterminowane, by jak najszybciej rozstrzygnąć półfinałową rywalizację. W składzie nadal brakowało jednego z liderów zespołu, Pawła Zagórskiego, który doznał kontuzji na treningu przed pierwszymi meczami półfinałowymi. Z powodzeniem zastąpił go na pozycji pierwszobazowego doświadczony Bartosz Matuszewski.

Sobotni mecz toczył się pod dyktando miotaczy – oba zespoły wystawiły na tej newralgicznej pozycji swoich zagranicznych asów: Amerykanina Adana Cabralesa i Japończyka Ryomę Watanabe. Obaj miotali od początku do końca meczu i przez pierwszych 5 rund nie pozwolili odbić hita żadnemu pałkarzowi! Przełom nastąpił na początku VI partii: Patrick Cromwell wybił pierwszego hita w meczu. Cabrales również wybił singla, dzięki czemu Cromwell dokończył obieg, dający KWK Construction Dębom prowadzenie 1:0.

W VII odsłonie trener Silesii miał szczęśliwą rękę do zmian. Wprowadzony do gry jako nowy pałkarz Aleksander Benisz wybił hita i został zastąpiony w roli biegacza przez Patryka Sawickiego. Drugi z rybnickich Japończyków, Kenjiro Hatakeyama, również wybił hita, po którym Sawicki zdobył wyrównujący obieg. Na dwie rundy przed końcem meczu gra zaczynała się od nowa!

Phil Acosta po trzech strajkautach trafił nareszcie na swoją piłkę i otworzył VIII partię dwubazowym hitem, kolejną bazę zdobył po odbiciu Pawła Jasiakiewicza. Zmęczony już Watanabe miał w tym okresie duże problemy z celnością narzutów i „na czysto” oddał bazę Cabralesowi, a następnie Matuszewskiemu, który przy komplecie biegaczy na bazach awansował wszystkich i asystował przy obiegu Acosty. KWK Construction Dęby objęły ponownie prowadzenie 2:1 i mając obsadzone wszystkie bazy miały szansę je powiększyć, ale śląski zespół wyautował kolejnych dwóch pałkarzy i zakończył turę.

Bohater tego meczu Cabrales, mający już w ramieniu ponad setkę narzutów, stanął na wysokości zadania i w ostatnich dwóch partiach nie wpuścił na bazę żadnego pałkarza Silesii, utrzymując minimalne zwycięstwo KWK Construction Dębów na wagę awansu do finału Ekstraligi! Natomiast Silesia, po dwóch latach zasiadania na mistrzowskim tronie, straciła szansę na złoty hat-trick w Ekstralidze.

Ekstraliga – półfinały play-off:

Silesia Rybnik - KWK Construction Dęby Osielsko 1:2 (stan rywalizacji do 3 zwycięstw: 0-3)

Barons Wrocław - Stal Kutno 2:5 i 4:5 (stan rywalizacji do 3 zwycięstw: 1-3)

Sobota 7 września – Rybnik:

Mecz nr 3

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Wynik

Hity

Błędy

Dęby

0

0

0

0

0

1

0

1

0

2

3

2

Silesia

0

0

0

0

0

0

1

0

0

1

4

1

Miotacze: [OSI] Adan Cabrales - Winner

[RYB] Ryoma Watanabe - Loser

KWK Construction Dęby: Acosta 2B, Cromwell SS, Jasiakiewicz 3B, Cabrales P, Matuszewski 1B, Sztejka RF, Zajda CF, Teska LF, Macniak C.

Asysty punktowe: Cabrales, Matuszewski - 1.

Punkty: Cromwell, Acosta - po 1.

Hity: Acosta (2B), Cromwell, Cabrales - po 1.

W drugiej parze półfinałowej był remis, po niespodziewanym pogromie Stali 2:19 przed tygodniem. We Wrocławiu zespół z Kutna udowodnił jednak, że był to wypadek przy pracy i wygrał kolejne dwa mecze z Barons 5:2 i 5:4. Stal również awansowała do finału i zmierzy się w nim z KWK Construction Dębami. Będzie to już szósty finał Ekstraligi (dawniej I Ligi), rozgrywany w takim właśnie składzie. W poprzednich pięciu, w latach 2003-2010, za każdym razem złoto wywalczyła Stal. Czy za szóstym podejściem, po 9 latach przerwy, osielszczanie odwrócą wreszcie złą passę i pokonają odwiecznego rywala? Ostatnie wyniki wskazują, że może to być bardzo wyrównana i zacięta rywalizacja. Finały rozgrywane będą w serii do trzech zwycięstw i rozpoczną się za tydzień w Kutnie, ponieważ Stal wygrała rundę zasadniczą Ekstraligi.

Terminarz finałów Ekstraligi:

14-15 września w Kutnie - mecze nr 1 i 2

21-22 września w Osielsku - mecze nr 3 i 4

28 września w Kutnie - mecz nr 5

Oczywiście mecze nr 4 i 5 zostaną rozegrane, jeśli rywalizacja nie rozstrzygnie się wcześniej.

Runda play-off rozpoczęła się również w Bałtyckiej Lidze Baseballu. W niedzielę w Osielsku KWK Construction Dęby (1. miejsce w Grupie Zachodniej) spotkały się w ćwierćfinałowym dwumeczu z Warsaw Dragons (3. zespół Grupy Wschodniej). Niespodzianki nie było – osielszczanie pewnie wygrali oba mecze 9:5 i 23:5. Pełne mecze w roli miotacza rozegrali Mateusz Gralak i Mikołaj Zera. W ataku brylowali Daniel Charchuła (4 hity, 4 asysty punktowe, 6 obiegów) i w drugim meczu Mateusz Streich (4 hity, 7 asyst punktowych, 2 obiegi). KWK Construction Dęby wystąpiły w składzie: Gralak, Zera (miotacze), Karczewski, Witoń (łapacze), J. Pochwała, Charchuła, Streich, J. Liwoch, Arriaga, Al. Medina, Szymański, Wójtowicz, Wiśniewski.

Wyniki BLB – Ćwierćfinały:

Yankees Działdowo - Rookie Goats Poznań 8:7 i 10:5

KWK Construction Dęby Osielsko - Warsaw Dragons 9:5 i 23:5

Stal Kutno - Rawa Katowice (14 września)

Piraci Władysławowo – Kraków Kings (15 września)

W półfinałach KWK Construction Dęby zmierzą się ze zwycięzcą pary Stal – Rawa, a Yankees z Piratami lub Kings. Zespoły pokonane w ćwierćfinałach grać będą dalej o miejsca 5-8.

Jarek S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor