Pozostałe 13 sie 2019 | Redaktor

Po dwóch srebrnych medalach baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko wywalczyli tytuł mistrza Polski do lat 23. Sukcesem tym uczcili jubileusz 25-lecia klubu.

Historia lubi się powtarzać… MP w kategorii młodzieżowców rozgrywane były najpierw z limitem wiekowym do lat 21. W pierwszych dwóch edycjach (2014-15) Dęby Osielsko wywalczyły srebrne medale, by w 2016 r. zdobyć mistrzowski tytuł w finale rozgrywanym w Osielsku. I na tym zakończyła się historia MP U21, ponieważ wzorem europejskiej federacji i rozgrywanych pod jej egidą mistrzostw Europy, PZBall zmienił limit wiekowy kategorii młodzieżowca na U23. W 2017 i 2018 r. mistrzostwo Polski do lat 23 zdobywała Stal Kutno, a Dęby ponownie musiały się zadowolić dwoma srebrnymi krążkami. Mobilizacja zawodników z Osielska, z których większość uczestniczyła w tych „srebrnych” finałach, była więc ogromna. Do zespołu dołączyli dwaj gracze Kraków Kings: Bartosz Maciejewski (wychowanek Dębów, studiujący w Krakowie) i Norbert Myrek.

Tegoroczne MP do lat 23 rozegrano w Osielsku z udziałem czterech drużyn, które grały w turnieju systemem „każdy z każdym”. Nietrudno było przewidzieć, że o mistrzostwo walczyć będą ponownie Stal z KWK Construction Dębami – trzon obu zespołów stanowili gracze z doświadczeniem ekstraligowym. Potwierdziły to pierwsze cztery mecze turnieju, zakończone wysokimi zwycięstwami faworytów nad Demonami Miejska Górka i Warsaw Dragons.

W spotkaniu otwierającym turniej warszawskie „Smoki” stawiły gospodarzom pewien opór, wystawiając swoich najlepszych miotaczy (wśród nich studiującego w Polsce Amerykanina Tylera Younesa), ale i tak KWK Construction Dęby wygrały 9:1. Radosław Zajda wybił 3 hity i zdobył 2 obiegi. Demony zostały przez osielszczan rozgromione 20:1 w meczu zakończonym wskutek „reguły miłosierdzia” po 5 partiach, w którym Zajda wybił home runa. W obu tych spotkaniach zespół prowadzony przez trenerów Jakuba Pochwałę i Szymona Szymańskiego pozwolił rywalom wybić zaledwie 1 hita (Konrad Szczepański z Dragons)! Również Stal wygrywała z ogromną przewagą przed czasem: 21:4 z Demonami i 24:9 z Dragons.

Po tych „formalnościach” o mistrzostwie Polski do lat 23 decydował niedzielny mecz zespołów z Osielska i Kutna. Przez 4,5 rundy oglądaliśmy popis gry miotaczy Radosława Zajdy i Radosława Jóźwiaka, którzy całkowicie zdominowali pałkarzy. W tym okresie każdy z nich wykonał ponad 10 strajkautów, jedynego hita wybił Łukasz Przybułek w IV partii, a na tablicy cały czas widniał rezultat 0:0. Pierwszy „pękł” Jóźwiak, który dolną V półrundę rozpoczął przegraniem pojedynku z Kacprem Olejnikiem, po czym hita wybił Szymon Karczewski. Po odbiciu Zajdy Olejnik zdobył pierwszy punkt w meczu. Gospodarze podwyższali wynik dzięki hitom Pawła Zagórskiego i Mateusza Streicha (za 2 bazy), obaj ci zawodnicy też zdobyli obiegi po kolejnym hicie Przybułka. Worek się rozsypał: 4 hity i 5 punktów – to dorobek KWK Construction Dębów w V odsłonie meczu.

Zajda utrzymał no-hittera przez pięć rund, ale stracił go już na początku szóstej, kiedy hity wybili Wojciech Zagawa i Jóźwiak. Obaj zdobyli też punkty i Stal przegrywała 2:5, a Zajdę zastąpił na górce Przybułek, od początku wyznaczony do roli miotacza zamykającego mecz. Również Stal dokonała zmiany na tej pozycji: Jóźwiaka zastąpił leworęczny miotacz Kacper Cichowski. VII partię rozpoczynało trzech najmniej doświadczonych pałkarzy z Kutna, ale gospodarze nie wykorzystali szansy szybkiego zakończenia meczu i wyautowali tylko jednego z nich. Potem seria trzech błędów obrony pozwoliła biegaczom Stali zdobyć kolejne 2 obiegi i przewaga stopniała do 1 punktu. W grę osielszczan wkradły się niepotrzebne nerwy. Przybułek trafił narzutami dwóch kolejnych pałkarzy, a przy komplecie biegaczy na bazach przegrał pojedynek z Bartłomiejem Kopańskim i Stal zdobyła wyrównujący obieg na 5:5! Takiego obrotu sprawy kompletnie nie spodziewali się kibice KWK Construction Dębów, którzy licznie zjawili się w niedzielę na stadionie im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów. Przybułek zakończył wreszcie feralną turę strajkautem, ale przy remisie trzeba było walczyć w dolnej turze o zwycięstwo.

Presji nie wytrzymał także miotacz Stali. Cichowski zaczął ostatnią regulaminową część meczu od strajkautu, ale potem oddał dwóm pałkarzom bazy za niecelne narzuty, a trzeciego trafił narzuconą piłką. Biegacze gospodarzy obsadzili w ten sposób wszystkie bazy. Olejnik zrehabilitował się za swój wcześniejszy błąd defensywny i również wygrał pojedynek z miotaczem, a zdobywając bazę awansował wszystkich biegaczy i w ten sposób Kacper Tyborowski zdobył zwycięski obieg kończący mecz! KWK Construction Dęby „wróciły z dalekiej podróży”, wygrały 6:5 i w roku jubileuszu 25-lecia istnienia klubu wywalczyły upragnione mistrzostwo Polski do lat 23.

KWK Construction Dęby Osielsko – Stal Kutno 6:5

 

1

2

3

4

5

6

7

R

H

E

Stal

0

0

0

0

0

2

3

5

2

1

Dęby

0

0

0

0

5

0

1

6

5

5

obieg kończący mecz zdobyty przy 1 aucie

Miotacze: [OSI] Radosław Zajda (11 strajkautów), Łukasz Przybułek (VI r.) – Winner

[KUT] Radosław Jóźwiak (13 strajkautów), Kacper Cichowski (VI r.) – Loser

W spotkaniu kończącym turniej Demony Miejska Górka trochę niespodziewanie pokonały Warsaw Dragons 7:2 i zdobyły brązowy medal. Zajda otrzymał nagrodę dla MVP turnieju, Przybułek dla najlepszego miotacza.

Nie po raz pierwszy zawodnicy z Osielska sami narobili sobie niepotrzebnych kłopotów przez błędy w obronie. Na szczęście wszystko się dobrze skończyło, a zwycięzców się nie sądzi, ale warto o tym problemie pomyśleć w procesie szkoleniowym. Tym bardziej, że osielszczanie już zapowiadają walkę o obronę tytułu za rok. Będzie na to szansa, bo z wyjątkiem wypożyczonego Myrka, wszyscy zawodnicy KWK Construction Dębów pozostaną w limicie wieku młodzieżowca także w przyszłym roku. Warto także zauważyć, że stanowiący trzon tej drużyny zawodnicy rocznika 1997 skompletowali właśnie tytuły mistrza Polski we wszystkich młodzieżowych kategoriach wiekowych!

Wyniki Mistrzostw Polski do lat 23:
KWK Construction Dęby – Dragons 9:1
Stal – Demony 21:4 (5 r.)
Demony – KWK Construction Dęby 1:20 (5 r.)
Dragons – Stal 9:24 (5 r.)
KWK Construction Dęby – Stal 6:5
Demony – Dragons 7:2

Klasyfikacja końcowa MP U23 na rok 2019:

1. KWK Construction Dęby Osielsko 3-0 35:7
2. Stal Kutno 2-1 50:19
3. Demony Miejska Górka 1-2 12:43
4. Warsaw Dragons 0-3 12:40

Nagrody indywidualne:

MVP turnieju: Radosław Zajda (KWK Construction Dęby)
Najlepszy miotacz: Łukasz Przybułek (KWK Construction Dęby)
Najlepszy pałkarz: Bartłomiej Kopański (Stal)
Najlepszy obrońca: Dawid Józek (Demony)
Najlepszy biegacz: Wojciech Zagawa (Stal)

Dęby Osielsko grały w następującym składzie:
Przybułek, Streich, Zagórski, Zajda, Zera – miotacze, Karczewski, Charchuła, Tyborowski, O. Wąsik, Olejnik, Myrek, J. Pochwała, Maciejewski, W. Wąsik. Trener: Jakub Pochwała, asystenci: Szymon Szymański, Phil Acosta.

Asysty punktowe (27) – najwięcej: Myrek 5, Zagórski 4, Zajda 3.

Punkty (35) – najwięcej: Zajda 6, Charchuła, O. Wąsik – po 4.

Hity (25) – najwięcej: Zajda 5, Przybułek, Myrek – po 3. Home Run: Zajda (1 pkt, 2 auty). Dable: Streich, Karczewski, Maciejewski, Zagórski.

Jarek S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor