Pozostałe 6 maj 2019 | Redaktor

Baseballowa reprezentacja Polski seniorów zwyciężyła w XI Turnieju Północy o Puchar Dewelopeo, rozegranym w majowy długi weekend na stadionie im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów w Osielsku.

W ostatnim meczu turnieju, decydującym o pierwszej lokacie, po zaciętej walce Polska I pokonała zespół Baseball Stars 2:1. Zwycięskim miotaczem tego spotkania został zawodnik KWK Construction Dębów Osielsko Paweł Sztejka, podczas turnieju występujący w reprezentacji Polski I.

Komplet wyników XI Turnieju Północy o Puchar Dewelopeo:

  • KWK Construction Dęby Osielsko - Polska I 0:16
  • Baseball Stars - Polska U23 4:0
  • KWK Construction Dęby Osielsko - Polska U23 0:7
  • Baseball Stars - KWK Construction Dęby Osielsko 13:0
  • Polska U23 - Polska I 8:8
  • Polska I - Baseball Stars 2:1

Klasyfikacja końcowa:

  1. Polska I 5 pkt.
  2. Baseball Stars 4 pkt.
  3. Polska U23 3 pkt.
  4. KWK Construction Dęby Osielsko 0 pkt.

MVP, czyli najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju, został Daniel Catalan (Baseball Stars), na co dzień grający trener KWK Construction Dębów Osielsko. Należał do najskuteczniejszych graczy zarówno w ataku, jak i miotaniu, a dodatkowo angażował się również w prowadzenie zespołów reprezentacyjnych, ponieważ jest II trenerem obu kadr narodowych.

XI Turniej Północy o Puchar Dewelopeo podporządkowany był przede wszystkim potrzebom reprezentacji, przygotowującej się do Mistrzostw Europy Grupy B (początek lipca w słowackiej Trnawie). W zespołach Polski I i Polski U23 grali również baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko: Paweł Jasiakiewicz, Paweł Sztejka, Paweł Zagórski, Radosław Zajda i Łukasz Przybułek. Z kolei w ekipie Baseball Stars, złożonej głównie z obcokrajowców występujących w Polsce, grało pięciu stranieri zespołu z Osielska. W tak okrojonym składzie trudno się dziwić, że gospodarze XI Turnieju Północy o Puchar Dewelopeo okazali się wyjątkowo gościnni i przegrali wszystkie swoje mecze.

Niestety, z powodu opadów deszczu odwołany został planowany na sobotę „Mecz Gwiazd” z udziałem baseballistów złotej drużyny Dębów Osielsko, która w 2004 roku wywalczyła jedyny (jak dotąd) w historii klubu tytuł mistrza Polski seniorów. Okazją były dwa jubileusze: 25-lecia powstania UKS Dęby Osielsko oraz 15-lecia ligowego triumfu. W ramach jubileuszowych obchodów specjalnie uhonorowany został założyciel klubu Jacek Baumgart, który ćwierć wieku temu zaszczepił” baseball wśród dzieci i młodzieży w Osielsku.

Prezes UKS Dęby Robert Pochwała wręczył mu pamiątkową koszulkę klubową z numerem 62, z którym Baumgart występował zawsze na boisku - numer ten został jednocześnie oficjalnie zastrzeżony w klubie. Podziękowania otrzymał również Jose Manuel Travieso, , twórca największych sukcesów baseballistów z Osielska. Mieszkający przez wiele lat w Polsce Kubańczyk, jako trener i czołowy zawodnik wprowadził Dęby do najwyższej klasy rozgrywkowej i doprowadził do mistrzostwa Polski w 2004 roku oraz kilku innych medali ligowych. Mimo ukończonych 57 lat, Travieso nadal jest aktywnym zawodnikiem w ligach niemieckich (gdzie obecnie mieszka), z powodzeniem grał również w zespole Baseball Stars podczas turnieju.

Jarek S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor