Pozostałe 29 wrz 14:43 | ak
I turniej z cyklu Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa za nami [ZDJĘCIA]

fot. nadesłane

Ponad stu zawodników wzięło udział w inauguracyjnym turnieju szóstej edycji Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej, który odbył się w sobotę (24 września) w hali Ośrodka Sportu i Turystyki w Chełmży.

W największej lidze w woj. kujawsko-pomorskim, jaką niewątpliwie jest Międzyszkolna Liga Szachowa biorą udział dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo składa się z 12 turniejów (do tej pory było 10), rozgrywanych od września do czerwca.

W turnieju są dwie grupy: A dla zawodników z kategorią szachową (od IV) i B dla debiutantów i zawodników z najniższą kat. szachową (kat. V). Prowadzona jest osobna klasyfikacja dla chłopców i dziewcząt, w grupach wiekowych do lat 9, 13 i 20. Na każdym turnieju wręczanych jest 12 pucharów za miejsca pierwsze, 12 medali za miejsca drugie i 12 medali za miejsca trzecie.

Turniej Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej został otwarty przez organizatora cyklu Arkadiusza Matczyńskiego, który odczytał skierowany do zawodników list od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego.

W uroczystości uczestniczyli m. in. Burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński, Wicestarosta Powiatu Toruńskiego Michał Ramlau, Asystent Posła Mariusza Kałużnego Bartosz Szprenglewski, Prezes Stowarzyszenia Nowa Perspektywa Marcin Swaczyna, Dyrektor Rejonu Dystrybucji Świecie Robert Kitta.

Sędzią głównym zawodów był Mikołaj Włoch , a sędzią rundowym Mateusz Budnik.

Na starcie stanęło 102 zawodników w tym zawodnicy z odległych miejscowości. Jednym z nich jest Jan Skrzypiński z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkpolskiej, który został zwycięzcą Grupy A. Drugie miejsce zajął Szymon Mioduszewski z SP w Łochowie, a trzeci był Aleksander Polak z ZS w Barcinie.

W Grupie B zwycięzcą został Łukasz Kopczyński z II LO w Inowrocławiu. Drugi był Kacper Michalski z ZS Technicznych w Grudziądzu a trzeci Paweł Wiśniewski z ZS Ekonomiczno-Administracyjnych. Dla całej trójki zawodników był to debiut w zawodach.

W turnieju wzięli udział także uczniowie szkół z Chełmży, którzy także po raz pierwszy uczestniczyli w lidze szkolnej.

Wyniki Grupy A:
https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/4886979238952960/results/7

Wyniki Grupy B:
https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6286038763831296/results/7

Puchary i medale ufundował Poseł na Sejm Małusz Kałużny, który patronuje także całemu projektowi "Edukacja przez szachy". Dla uczestników i opiekunów był zapewniony także bufet kawowy.

Każdy z uczestników otrzymał nagrodę rzeczową. Wszyscy również dostali pamiątkowy dyplom ufundowany przez Poligrafię Szczodrak z Bydgoszczy. 

Wszystkie nagrody były możliwe dzięki wsparciu: Enea Operator, JetWorld - tonery i tusze do drukarek, Solbet, Dartom sc, W7konsulting, Unum Ubezpieczenia, Największy Sklep Szachowy Caissa, Poligrafia Szczodrak, Gabinet Medycyny Estetycznej Wojciech Szczęsny, Nowa Perspektywa, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Kino Helios w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bydgoszczy, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Pierogarnia Stary Młyn Bydgoszcz, Rumiane Jabłko - swojskie specjały.

Patronują: Urząd Marszałkowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Prezydent Miasta Bydgoszczy,
Kuratorium Oświaty, Powiat Toruński, Polski Związek Szachowy, Kujawsko-Pomorski
Związek Szachowy, Posłowie na Sejm Mariusz Kałużny, Ewa Kozanecka, Tomasz Lenz, Piotr Król.

Patronaty medialne sprawują: Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Nowości, Tygodnik Bydgoski, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK.

Kolejny turniej odbędzie się 22 października w SP w Łubiance.

 

Zdjęcia: Mariusz i Arkadiusz Matczyńscy.

ak Autor