Pozostałe 7 cze 2022 | ak
 Międzyszkolna Liga Szachowa na mecie. Zwycięzcy nagrodzeni [ZDJĘCIA]

W sobotę (4 czerwca) odbył się dziesiąty i zarazem ostatni turniej Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa 2021/2022. Po raz pierwszy w całej edycji ligi turniej odbył się w Żninie, w hali sportowej SP nr 2. W klasyfikacji generalnej szkół zwyciężyła SP w Łochowie wyprzedzając o trzy punkty SP w Łubiance. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół w Barcinie.

Piąta edycja rozgrywek projektu „Edukacja przez szachy” dobiegła końca. W największej lidze szachowej województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział 89 młodych zawodników. W pięciu edycjach liga zgromadziła prawie 350 różnych uczestników, z prawie 100 szkół i przedszkoli.

Turniej Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej został otwarty przez organizatora cyklu Arkadiusza Matczyńskiego i dyrektora SP 2 w Żninie, Jacka Otto. W uroczystości uczestniczyli m. in. burmistrz Żnina Robert Luchowski, radny Wojciech Szczęsny oraz dyrektorem Ośrodka Sportu w Żninie Jerzy Śniadecki.

Sędzią głównym zawodów był Mikołaj Włoch, a towarzyszył mu Piotr Szybowicz. Nad poprawnością zapisów wyników czuwała Karolina Boczek.

Zmagania trwały siedem rund.

Zawody w Grupie A wygrał Jan Skrzypiński z SP 2 w Środzie Wielkopolskiej, drugi był Bartosz Przybylski z SP w Łochowie, a trzeci Jędrzej Witkowski z II LO w Chojnicach.

Zawody w Grupie B wygrał Paweł Pawluczuk z VIII LO w Toruniu, drugi był Jakub Markiewicz z SP 2 w Koronowie a trzeci Mikołaj Murawski z SP w Łochowie.

Po zakończonym turnieju, nastąpiła symultana szachowa z udziałem ponad 20 zawodników. Przeprowadził ją Piotr Konieczyński z klubu Baszta Żnin - Mistrz Polski Amatorów w Szachach Klasycznych i wielokrotny medalista Mistrzostw Wojewodztwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zakończenie turnieju, a także całego cyklu było niezwykle uroczyste. Wzięli w nim udział patroni i sponsorzy ligi, wsród nich:

• Wojciech Szczęsny reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
  • Anna Falkowska - radna powiatu żnińskiego reprezentująca Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego,
  • Robert Luchowski - Burmistrz Żnina,
  • Dawid Kolasa - Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu Turystyki i Promocji Gminy Żnin,
  • Remigiusz Grabiński - Dyrektor Rejonu Dystrybucji Enea Operator Mogilno,
  • Marek Ciesielski - Prezes Polska Press,
  • Waldemar Kochański - Prezes W7Konsulting.

Pomysłodawca ligii, Arkadiusz Matczyński podziękował przybył gościom przekazując pamiątkowy dyplom jubileuszowej edycji wraz z medalem. Medal otrzymali także rodzice, którzy wspierali logistycznie cały cykl - Michał Kilichowski i Wojciech Witkowski.

Medale 3D, wykonane przez USM Czernikowo trafiły do wszystkich uczestników zawodów.

Natomiast ufundowane, a następnie wręczone przez burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego oraz Dawida Kolasę puchary i medale trafiły do najlepszych zawodników.

Podsymowanie klasyfikacji generalnej całego cyklu

Klasyfikacja generalna indywidualna w poszczególnych grupach wiekowych:

Grupa A
Zwycięzcą grupy i jednocześnie najlepszym w kategorii chłopców do lat 20 został Bartosz Przybylski z SP w Łochowie
Chłopcy do lat 13 - Tymoteusz Lewandowski z SP 66 w Bydgoszczy
Chłopcy do lat 9 - Paweł Kosecki z Katolickiej SP w Bydgoszczy
Dzięwczęta do lat 20 - Julia Rocławska z I LO w Szubinie
Dziewczęta do lat 13 - Kornelia Kilichowska z SP w Łochowie
Dziewczęta do lat 9 - Joanna Mioduszewska z SP w Łochowie

Grupa B
Zwycięzcą grupy i jednocześnie najlepszym w kategorii chłopców do lat 20 został Jakub Markiewicz z SP 2 w Koronowie
Chłopcy do lat 13 - Brajan Cieloch z SP 7 w Toruniu
Chłopcy do lat 9 - Maciej Piotrowski z SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy