Pozostałe 16 wrz 2019 | Redaktor
Międzyszkolna Liga Szachowa wróciła po wakacjach. Ze sponsorami i entuzjazmem [ZDJĘCIA]

materiały Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa

Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa w ramach projektu „Edukacja przez szachy” została uroczyście rozpoczęta 14 września w parku dinozaurów w Solcu Kujawskim.

Na starcie stanęło aż 79 zawodników z ponad 30 różnych szkół i przedszkoli. Jak podkreśla prezes ligi Arkadiusz Matczyński, uczestnicy systematycznie się rozwijają, o czym świadczy fakt, że w poprzedniej edycji w grupie A (dla zawodników z kategoriami szachowymi) brało udział około 20 zawodników, a obecnie liczba ta została podwojona. Grupa B, czyli debiutanci, jest nadal liczniejsza i pojawiają się także nowe nazwiska i nowe miasta. W pierwszym turnieju wystartowali np. zawodnicy aż z Gdańska, a nawet mistrz Polski do lat 8, Mateusz Różański z Poznania.

Na zakończenie przyjechała także mistrzyni Europy Alicja Śliwicka, która zaprezentowała swoje trofea zdobyte tylko w ostatnim miesiącu i zagrała partie pokazowe. Puchary i medale wręczyli Alicja Śliwicka wraz z prezesem Dartom s.c. Radosławem Przybylskim, który ufundował puchary i medale na pierwszy turniej. Podobnie jak w ubiegłym sezonie na każdym turnieju jest 12 pucharów za miejsca pierwsze i 24 medale za miejsca 2 i 3. Nagrody przewidziane są dla każdego zawodnika. Oprócz tego na zakończenie następuje losowanie w Kole Fortuny zaproszeń do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej i Family Parku.

Rozgrywki zainaugurowali prezes ligi Arkadiusz Matczyński, poseł na Sejm Ewa Kozanecka, burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk, przewodniczący Komitetu Honorowego MLS Jacek Rutkowski, dyrektor Enea Operator Michał Kosmalski, wiceprezes Zarządu Solareon Polska Daniel Paradowski, Prezes Dartom s.c. Radosław Przybylski i Mistrzyni Europy w szachach Alicja Śliwicka.

Sponsorami tegorocznej edycji 2019/2020 jest Enea Operator, Solareon Polska, Mat-Bud, Fundacja Pomagajmy Razem, Solbet, Dartom s.c., Sklep szachowy Caissa i Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Lidze patronuje Marszałek Województwa, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty, Powiat Toruński i Powiat Bydgoski oraz Polski Związek Szachowy i Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy oraz Posłowie na Sejm RP, Ewa Kozanecka, Piotr Król i Tomasz Lenz.

Zwycięzcą został Kacper Kacprzak z SP63 w Bydgoszczy przed Antonim Paprockim i Mateuszem Różańskim.

Wyniki Grupy A: www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_4592/final_standings&7.html

Zwycięzcą został Piotr Radomski z VIII LO w Bydgoszczy z kompletem punktów

Wyniki Grupy B: www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_4591/final_standings&7.html

Od początku patronem medialnym ligi jest „Tygodnik Bydgoski”.

Więcej informacji na stronie edukacjaprzezszachy.pl i facebook.com/edukacjaprzezszachy

Kolejny turniej 12 października w XLO w Toruniu.

fot. i źródło: Enea Operator MLS

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor