Pozostałe 2 wrz 2019 | Redaktor

Kolejna edycja indywidualnego cyklu turniejów szachowych rozpocznie się już 14 września. Liga rośnie w siłę, czego efektem jest decyzja firmy Enea Operator o objęciu inicjatywy sponsoringem tytularnym.

Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa organizowana jest na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, ale organizatorzy zapraszają juniorów z całej Polski. Cykl 10 turniejów rozpocznie się 14 września. Każdy turniej jest oddzielnie punktowany i nagradzany. Dodatkowo prowadzona jest klasyfikacją generalna cyklu, zarówno indywidualna jak i drużynowa szkół.

W roku ubiegłym walka w klasyfikacji generalnej toczyła się m.in. o dwie konsole X-Box One S ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, dwa telewizory sponsorowane przez  Jacka Rutkowskiego z Fundacji Jacka Rutkowskiego „Pomagajmy Razem”, cztery drukarki laserowe od Pro-Serwis s.c. oraz wiele innych wartościowe nagród ufundowanych m.in. przez Fundację Komputronik.

Turnieje podzielone są na dwie grupy:

 • Grupa A – dla zawodników z rankingiem PZSzach 1400 i wyższym (IV kategoria męska lub III kobieca)
 • Grupa B – dla debiutantów i posiadających ranking PZSzach poniżej 1400 (maksymalnie V kategoria męska lub IV kategoria kobieca)

Dopuszcza się możliwość gry w Grupie A dla osób z niższą kategorią lub bez kategorii.

Dodatkowo jest prowadzona osobna klasyfikacja w każdej grupie:

 • do lat 9 – dzieci urodzone w 2010 roku i młodsze,
 • do lat 13 – dzieci urodzone w 2006 roku i młodsze,
 • do lat 20 – dzieci urodzone w 1999 roku i młodsze.

W każdym turnieju wręczanych jest 12 pucharów za miejsca pierwsze oraz 24 medale za miejsca drugie i trzecie. Dodatkowo są upominki dla najlepszych zawodników (dotychczas otrzymywali je wszyscy uczestnicy).

W zawodach obowiązuje opłata startowa: 15 zł.

Liczba rund w każdym turnieju: 7

Czas gry: 10minut + 5 sekund na ruch

Nowatorskim pomysłem jest losowanie zaproszeń za pomocą koła fortuny do Kina Helios, Filharmonii Pomorskiej, Teatru Polskiego, Family Parku i Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Liga posiada liczne patronaty: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Wojewody Kujawsko-Pomorski Mikołaja Bogdanowicza, Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, a także Polskiego Związku Szachowego i Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.

Sponsorami tegorocznej edycji są:

 • Enea Operator – sponsor tytularny
 • Solareon Polska – sponsor generalny
 • Fundacja Jacka Rutkowskiego „Pomagajmy Razem” – partner strategiczny
 • Pozostali sponsorzy: Solbet, Mat-Bud Materiały Budowlane, Dartom, Caissa sklep szachowy
 • Materiały drukuje: Poligrafia Szczodrak
 • Oprawę foto i wideo zapewnia: Crystal Foto – Studio Fotograficzne

W Komitecie Honorowym są m.in. Czesław Mozil, Paweł Fajdek, Andrzej Supron i nadzieja szachowa – mistrzyni Europy do lat 18 z roku 2019 – IM Alicja Śliwicka z Torunia.

Szczegółowy harmonogram całego cyklu:

 1. 14 września 2019 r. - Jura Park w Solcu Kujawskim (godz. 10.00)
 2. 12 października 2019 r. - X LO w Toruniu
 3. 16 listopada 2019 r. - SP w Łubiance
 4. 14 grudnia 2019 r. - Urząd Miasta i Gminy w Koronowie
 5. 11 stycznia 2020 r. - Zespół Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy
 6. 15 lutego 2020 r. - Nakielski Ośrodek Kultury, Nakło nad Notecią
 7. 14 marca 2020 r. - Zespół Szkół w Barcinie
 8. 25 kwietnia 2020 r. - SP w Borównie
 9. 16 maja 2020 r. - SP w Górsku
 10. 6 czerwca 2020 r. - SP66 w Bydgoszczy

Pierwszy turniej odbędzie się 14 września (sobota) o godzinie 10 w Jura Park w Solcu Kujawskim. Jest to obiekt rozciągający się na powierzchni ponad 12 ha, zlokalizowany pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Znajdują się tu takie atrakcje jak JuraPark, Muzeum Ziemi, Park Owadów, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D i in. W parku znajduje się ponad 100 modeli dinozaurów oraz Muzeum Ziemi ze skamieniałościami roślin i zwierząt.

Liczba miejsc ograniczona do 100 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy już są możliwe na stronie http://edukacjaprzezszachy.pl i serwisie chessarbiter.

Organizatorzy zadbali także o tańsze bilety dla osób, które chcą skorzystać ze wszystkich atrakcji. Bilety będzie można zakupić w cenie 20zł za sztukę.

Dodatkową atrakcją będzie obecność mistrzyni Europy do lat 18 IM Alicji Śliwickiej, która zaprezentuje swój mistrzowski puchar. Zagra też partię ze zwycięzcami obydwu grup.

Więcej szczegółów na:

 • http://edukacjaprzezszachy.pl
 • https://facebook.com/edukacjaprzezszachy
 • https://youtube.com/edukacjaprzezszachy

red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor