Pozostałe 27 gru 23:15 | Jakub Korpalski
Mistrzostwa Świata w Polsce! Szachowe rozgrywki w Warszawie [RELACJA]

Z lewej: Magnus Carlsen. Z prawej: Jan-Krysztof Duda. fot. Anna Florek

Od wczoraj, 26 grudnia 2021, w Warszawie trwają Mistrzostwa Świata w szachy szybkie i błyskawiczne. Są na nich obecni czołowi szachiści i szachistki świata. Oto relacja z pierwszych dwóch dni rozgrywek.

W Warszawie, na PGE Narodowym, od 26 grudnia trwają Mistrzostwa Świata w szachy szybkie i błyskawiczne. W szachach szybkich każdy zawodnik ma 15 minut na całą grę + 10 sekund za każde posunięcie. W szachach błyskawicznych zawodnicy będą mieć 3 minuty + 2 sekundy za każde posunięcie. Obecnym mistrzem świata w każdym formacie czasowym jest norweski arcymistrz Magnus Carlsen. Na szachowym Mundialu obecna jest światowa czołówka.

Pierwszy dzień rozgrywek był z pewnością zadowalający dla polskich kibiców. Jan-Krzysztof Duda po całym dniu rozgrywek miał dorobek 4,5 punkta i ex aequo zajmował 1 miejsce - dzielił je ze wspomnianym wyżej Carlsenem i Gruzinem, Baadurem Jobavą. Za nimi znajdowało się 13 zawodników, mających 4 punkty.

Drugi dzień Jan-Krzysztof Duda rozpoczął od porażki z Janem Niepomniaszczij. Kolejne 2 gry wygrał, dzięki czemu znowu był na pierwszym miejscu. Ostatnia gra była przeciwko najlepszemu szachiście świata - Magnusowi Carlsenowi, którą niestety przegrał. To właśnie Norweg na koniec 2 dnia zajmuje 1 miejsce, mając 7,5 punkta. Pół punkta mniej miało 3 graczy - nastolatek Nodirbek Abdusattorow i dwóch Rosjan, Aleksander Griszczuk i Jan Niepomniaszczij. Za nimi, mając 6,5 punkta znajduje się 9 graczy, w tym Duda.

Sekcję kobiet absolutnie zdominowała Rosjanka Aleksandra Kosieniuk. Wygrała 7 z 8 partii i jedną zremisowała, co daje jej 7,5 punkta. Za nią znajdują się 3 zawodniczki z dorobkiem 6 punktów. Najlepiej z Polek radzi sobie Oliwia Kiołbasa, która ma 5,5 punkta. 

Jutro, 28 grudnia, zawodnicy rozegrają 4 ostatnie rundy. Ze względu na nieprzewidywalny format, ciężko stwierdzić kto wyjdzie zwycięską ręką, jednak faworytem pozostaje Carlsen. Jan-Krzysztof Duda mimo dwóch porażek, nadal ma szanse na medal. 

Poniżej znajdują się zdjęcia z Mistrzostw.

autor: Jakub Korpalski

fot.: Anna Florek

Jakub Korpalski

Jakub Korpalski Autor

Student ekonomii. Zainteresowania to: muzyka, sport i świat cyberprzestrzeni.