Pozostałe 25 lis 2018 | Redaktor
Podwójne „naj” na turnieju szachowym. Rekord plus debiut

fot. Mariusz Matczyński

Rekordowa liczba uczestników wzięła udział w sobotnim (24 listopada) turnieju Międzyszkolnej Ligi Szachowej. Najmłodszy szachista miał zaledwie cztery lata.

Był to trzeci z zaplanowanych dziesięciu rozgrywek Międzyszkolnej Ligi Szachowej projektu „Edukacja przez szachy”. Tym razem zawody odbyły się w SP 66 w Fordonie.

W uroczystości otwarcia wzięli udział poseł Piotr Król, Marek Wiśniewski z Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta, dyrektor SP 66 Małgorzata Pilewska-Woźniak, Jacek Rutkowski -przewodniczący Komitetu Honorowego i prezes firmy Mat-Bud, oraz Arkadiusz Matczyński - prezes Ligi. Sędzią głównym zawodów był Karol Jaroch,  a towarzyszyli mu Jacek Górny, Renata Paprocka i Jarosław Żebracki oraz sędzia klasy młodzieżowej Mikołaj Włoch.

Poseł Piotr Król, wywodzący się z właśnie z Fordonu, jako członek Komitetu Honorowego Ligi przywitał uczestników i zachęcał do dalszego rozwoju, nie tylko szachowego.

W zawodach wzięła udział rekordowa liczba uczestników tegorocznej edycji: 75, z czego 21 grających w grupie A, czyli szachistów z kategoriami szachowymi, oraz 54 zawodników w grupie B, czyli debiutantów. Po raz pierwszy na zawodach pojawił się zawodnik aż z Tucholi.

W zawodach wziął udział także 4-letni Konrad Barczykowski z Przedszkola „Promyczek”, był to jego debiut i jako najmłodszy zawodnik został także nagrodzony pucharem – skoczkiem wykonanym w technologii 3D przez jednego z partnerów - firmę Pro-Serwis s.c.

W Grupie A pierwsze miejsce zajął Antoni Paprocki z SP w Borównie przed Kacprem Kacprzakiem z SP 63 w Bydgoszczy i Stanisławem Paprockim.

Wyniki dostępne są pod adresem:
http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6192/results.html?l=pl&tb=10_

Z kolei w Grupie B pierwsze miejsce zajął Patryk Wójtowicz z SP 63 w Bydgoszczy przed Bożydarem Mierzwą z SP w Borównie i Erykiem Kiełbratowskim.

Wyniki dostępne są pod adresem:

http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6193/results.html?l=pl&tb=10_

Przed rozdaniem nagród odbył się krótki koncert gitarzysty pod kierownictwem dyrektor Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Górsku Agnieszki Witki.

Dla wszystkich zawodników przewidziane były nagrody, ufundowane przez sponsorów generalnych: Eximo Project i Enea Operator, oraz pozostałych: MAT BUD Materiały Budowlane, Solbet, W7konsulting, Sklep Szachowy Caissa, Agencja Informatyczna „Arcom”.

Nagrodami w tym turnieju były także piłki od PKN Orlen, które organizatorom udało się otrzymać z pomocą poseł Ewy Kozaneckiej. Nagrodą główną była książka „Petarda” Pawła Fajdka, który zadedykował ją najlepszemu szachiście.

Nagrody wręczali poseł Piotr Król, Jacek Rutkowski i ks. dr Paweł Nowogórski – dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, członek Komitetu Honorowego Ligi.

Poza nagrodami, były też szanse na upominki. W kole fortuny losowane były zaproszenia do mecenasów i partnerów projektu: Filharmonii Pomorskiej, Teatru Polskiego, Kina Helios mieszczącego się w Galerii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Family Parku i Salonu Wirtualnej Rzeczywistości Technet-VR oraz firmy Kukson Detailing zajmującej się kosmetyką samochodową. Łącznie koło fortuny kręciło się aż 45 razy - co druga osoba miała możliwość otrzymania wejściówki.

Kolejny turniej odbędzie się 15 grudnia w Szkole Podstawowej w Górsku.

Zapisy zaczną się już w poniedziałek 26 listopada i potrwają do 14 grudnia do godziny 18.00. Potwierdzenie następuje w dniu zawodów do godziny 9.45. Osoby, które pojawią się później, zaczną grę od kolejnej rundy.

Fot. Mariusz Matczyński

źródło: Międzyszkolna Liga Szachowa, oprac. red.

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor