Pozostałe 9 sie 2018 | Redaktor
Polscy baseballiści walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy

Reprezentacja Polski w Bratysławie / fot. Dęby Osielsko/Facebook

Młodzieżowa reprezentacja Polski w baseballu walczy w Bratysławie o awans do przyszłorocznych Mistrzostw Europy U23. W składzie znalazło się trzech baseballistów Dębów Osielsko. Polacy rozpoczęli turniej kwalifikacyjny od zwycięstwa nad gospodarzami, po czym ulegli Brytyjczykom.

W stolicy Słowacji 10 krajów rywalizuje o dwa miejsca w przyszłorocznych ME U23, w których zagwarantowany udział ma już sześć najlepszych drużyn z ubiegłorocznych ME tej kategorii. Polacy zajęli przed rokiem 10. miejsce. W Bratysławie biało-czerwoni grają w grupie A z Wielką Brytanią, Rosją, Słowacją i Serbią. W grupie B walczą: Chorwacja, Ukraina, Austria, Białoruś i Szwajcaria.

Z Osielska do reprezentacji Polski powołani zostali: pierwszobazowy Paweł Zagórski, zapolowy Kacper Murawski i miotacz Mateusz Gralak. Trenerem polskiej kadry jest Daniel Catalan, amerykański szkoleniowiec Dębów, a jego asystentami są Ryoma Watanabe (Japończyk, gracz i trener Silesii Rybnik) oraz Paweł Winiarski (Dęby).

Kwalifikacje ME U23 w Bratysławie rozpoczęły się w poniedziałek (6 sierpnia). Terminarz sprawił, że Polacy włączyli się do gry jako ostatni, we wtorkowe popołudnie (7 sierpnia). Słowacy, którzy na otwarcie stoczyli bój z Rosją (przegrany 10:11), nie stawili naszym baseballistom większego oporu. Biało-czerwonym wystarczyło siedem rund (przewaga), by rozgromić gospodarzy turnieju 12:0. Świetnie narzucał przez cały mecz Mariusz Ostarek (Silesia Rybnik), który zapewnił drużynie i sobie shut-out (zwycięstwo bez straty punktu). Z osielszczan w wyjściowym składzie zagrał Paweł Zagórski, który należał do najmocniejszych punktów zespołu. Wybił 2 hity, zdobył 2 obiegi i asystował przy jednym punkcie kolegi, a w obronie zaprezentował solidną, bezbłędną grę na pierwszej bazie. W ostatniej rundzie na boisku pojawił się również Kacper Murawski. Home runa za dwa punkty wybił Jakub Wojtczak (Stal Kutno).

W środę (8 sierpnia) Polacy rywalizowali z Brytyjczykami, którzy przed rokiem zajęli siódme miejsce (za „podium”). W Bratysławie wyspiarski zespół już w meczu otwarcia zdeklasował Serbię 24:0. W meczu z Polską Brytyjczycy objęli prowadzenie 3:0 już po inauguracyjnej rundzie. W IV odsłonie Polacy zredukowali straty do jednego obiegu (3:4), ale błąd łącznika Wojtczaka przy dwóch autach w dolnej turze okazał się brzemienny w skutkach - zamiast zakończyć rundę, brytyjscy baseballiści pozostali w grze i zdobyli w tej części meczu aż siedem obiegów. Bezradny okazał się w tej sytuacji miotacz Mateusz Szustek, wychowanek Centaurów Warszawa mający doświadczenie gry w amerykańskim college'u i w lidze niemieckiej. Ostatecznie w VII partii Wielka Brytania uzyskała 10-punktową przewagę i zakończyła mecz zwycięstwem 14:4. Wojtczak ponownie był liderem polskiego zespołu w ataku. Zagórski wybił hita, skradł bazę i był filarem formacji obronnej. Mateusz Gralak zastąpił Szustka na górce i z powodzeniem miotał przez 2 rundy - jako jedyny z trójki polskich miotaczy nie stracił obiegu.

Na półmetku rywalizacji w grupie A Wielka Brytania i Rosja mają po dwa zwycięstwa, Polska zajmuje trzecie miejsce z bilansem 1-1, Słowacja i Serbia mają po dwie porażki. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansują do półfinałów, których zwycięzcy zapewnią sobie awans do przyszłorocznych ME U23. Polakom pozostały do rozegrania mecze z Rosją (9 sierpnia) i zdecydowanie najsłabszą Serbią (10 sierpnia).

Wyniki naszej reprezentacji:

  • Polska - Słowacja 12:0 (7 r.)
  • Polska - Wielka Brytania 4:14 (7 r.)

Jarek S. Kaźmierczak

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor