Pozostałe 4 wrz 11:17 | mk
Premier Morawiecki otworzył Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach w Bydgoszczy

fot. Anna Kopeć

110 zawodników, w tym 58 arcymistrzów, bierze udział w Enea Ekstralidze Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach w Bydgoszczy. Rozgrywki w sobotę (3 września) otworzył premier Mateusz Morawiecki, wykonując pierwszy ruch szachowy.

W zawodach uczestniczy 10 najlepszych drużyn w kraju, w których składzie jest 110 zawodniczek i zawodników. Zwycięska drużyna otrzyma połowę z rekordowej puli nagród, wynoszącej 200 tys. złotych.

– Słynny Paul Morphy powiedział: „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”. Przede wszystkim chcę Wam podziękować, że jesteście inspiracją dla wielu młodych ludzi, bo wierzę, że każdy młody człowiek, jeżeli naprawdę zakochał się w tej grze, będzie inteligentnym, wykształconym, dobrym obywatelem, dobrym Polakiem – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia mistrzostw w auli Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Gratulował szachistom sukcesów na arenie międzynarodowej. – Zrobię wszystko, by polskie szachy mogły rozkwitać, by nasi szachiści mogli korzystać przynajmniej z takich pomocy, jak Wasi konkurenci międzynarodowi – zapewnił.

– Święto szachów, które rozpoczynamy, to chyba najsilniejsza w historii drużynowa ekstraliga szachowa. 58 arcymistrzów na starcie musi robić wrażenie, nie tylko tutaj w Polsce – podkreślił, niegdyś sam będący zawodnikiem, minister Łukasz Schreiber.

– Nasza ekstraliga jest przez wielu uważana za jedną z najsilniejszych lig świata, jeśli nie najsilniejszą. Bardzo cieszy fakt, że jesteśmy rozważani jako absolutny top trzy świata – zaznaczył prezes Polskiego Związku Szachowego arcymistrz Radosław Jedynak. Dziękował premierowi i ministrowi Schreiberowi za wytworzenie pozytywnego klimatu dla polskich szachów. – Jest to tak korzystne dla nas, szachistów, i bardzo pomaga nam odnosić sukcesy nie tylko w Polsce, ale i na międzynarodowych imprezach – podkreślił.

Prezes Rady Ministrów zainaugurował rozgrywki, wykonując pierwszy ruch szachowy.

Podczas otwarcia mistrzostw symbolicznie uhonorowano arcymistrzynię Monikę Soćko, która kilka dni temu zdobyła mistrzostwo Europy.

Uroczystość otwarcia drużynowych mistrzostw uświetnił występ Chóru Kameralnego Politechniki Bydgoskiej.

Rozgrywki potrwają w Bydgoszczy do 11 września, są toczone systemem każdy z każdym. Kibice mogą śledzić ich przebieg w sali gry oraz online.

Organizatorem mistrzostw jest Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz, a współorganizatorem Fundacja Nobilis.

Zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor