Pozostałe 16 wrz 2020 | kp
Startuje kolejna edycja Ligi Szachowej. Pierwszy turniej już w sobotę

Międzyszkolna Liga Szachowa, marzec 2018 rok/fot. Anna Kopeć

Kolejna edycja Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej rozpocznie się już w sobotę (19 września), w siedzibie Fundacji CKK Wiatrak. Chętnych było tak wielu, że zostało... jedno wolne miejsce. Zainteresowani mają jednak szansę dołączyć.

Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa to indywidualny turniej szachowy dla juniorów, w którym zawodnicy reprezentują swoją szkołę. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie ostatnich lat organizowane w naszym regionie. Turnieje odbywają się w ramach projektu „Edukacja przez szachy”.

Zawody podzielone są na dwie grupy – A oraz B. Pierwsza przeznaczona jest dla zawodników z rankingiem PZSzach 1400 i wyższym (IV kategoria męska lub III kobieca). Druga – dla debiutantów i posiadających ranking PZSzach poniżej 1400 (maksymalnie V kategoria męska lub IV kategoria kobieca)

Pierwszy turniej nowego roku szkolnego obędzie się w Fundacji CKK Wiatrak (ul. Bołtucia 7) w Bydgoszczy o godzinie 10.00. Będzie w nim mogło wziąć udział maksymalnie 80 uczestników. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Comiesięczne turnieje

Turniej składa się z siedmiu rund, każda z nich trwa 10 minut + 5 sekund na ruch. W bieżącym roku szkolnym odbędzie się 10 turniejów rozgrywanych raz na miesiąc. Każdy turniej jest punktowany osobno, ale prowadzona jest także punktacja generalna oraz drużynowa szkół.

Po ostatnim, dziesiątym turnieju, odbędzie się podsumowanie całego cyklu i wręczenie nagród zwycięzcom.

Limit miejsc zwiększony

Zapisy trwały do 14 września. - Zdecydowaliśmy się na zwiększenie liczby zawodników do 100 osób! Zapisanych jest 99 - poinformowała „Edukacja przez szachy” na swoim profilu na Facebooku.

- Wszystkie osoby zapisane na liście będą dopuszczone więc do gry. Osoby, które się nie zdążyły zapisać, będą mogły w sobotę zagrać pod warunkiem wolnych miejsc - zapowiadają organizatorzy. Osoby zainteresowane powinny oczekiwać kolejnych komunikatów na profilu „Edukacji”.

Udział należy potwierdzić w dniu zawodów między 9.10 a 9.40. Osoby, które przybędą później, w tym czasie zaczną od 2 rundy.

W turnieju A dopuszczona jest możliwość gry osób z niższą kategorią lub bez kategorii.
Osobna klasyfikacja w każdym turniej obejmuje: dzieci urodzone w 2011 roku i młodsze,
 dzieci urodzone w 2007 roku i młodsze, dzieci urodzone w 2000 roku i młodsze.

W każdym turnieju prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja do lat 9 (dzieci urodzone w 2011 roku i młodsze), 13 (dzieci urodzone w 2007 roku i młodsze) i 20 (dzieci urodzone w 2000 roku i młodsze) osobno dla dziewcząt i chłopców. Podczas każdego urnieju do zdobycia jest więc 12 pucharów za pierwsze miejsca i 24 medale za drugie i trzecie.

Koło Fortuny z nagrodami

Wśród wszystkich uczestników turnieju rozlosowane będą zaproszenia do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz Family Parku. Losowanie odbywać się będzie przy pomocy autorskiej aplikacji „Koło Fortuny”.

fot. Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej

W turniejach mogą wziąć udział juniorzy w wieku do 20 lat z całej Polski. Wpisowe wynosi 15 złotych. Szegółowe informacje stronie http://edukacjaprzezszachy.pl

Jednym z patronów wydarzenia jest „Tygodnik Bydgoski”.

źródło: Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej, oprac. kp, mk

kp Autor