Pozostałe 16 gru 2019 | Redaktor
82 uczniów szkół wzięło udział w zawodach szachowych

fot. nadesłane

W sobotę (14 grudnia) 82 zawodników wzięło udział w Enea Operator Międzyszkolnej Lidze Szachowej, która odbyła się w Koronowie. Miejscem rozgrywek był Urząd Miasta i Gminy, w którym zadbano o przestronną salę i poczęstunek.

Najmłodszą zawodniczką okazała się sześcioletnia Ewa Szeszycka z Przedszkola nr 15 w Gnieźnie, która otrzymała szczególny puchar dla najmłodszego uczestnika rozgrywek.

Sędziami zawodów byli: Mikołaj Włoch i Jacek Górny. Uczestników podzielono na dwie grupy: A - dla zawodników z rankingiem szachowym od IV kat. szachowej oraz B dla debiutantów i zawodników z V kat. szachową.

Zwycięzcą pierwszej z grup został Kacper Kacprzak ze Szkoły Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy, miejsce drugie zajął Karol Kacprzak, brat zwycięzcy, uczeń tej samej szkoły. Zdobywcą trzeciego miejsca natomiast został Stanisław Paprocki z IV LO w Bydgoszczy.

W grupie B natomiast zwycięzcami zostali: Mateusz Lewandowski ze Szkoły Podstawowej w Górsku, następne miejsce zdobył Aleksander Polak z Zasadniczej Szkoły w Barcinie, a miejsce trzecie Michał Piotrowski ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy.

Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa w naszym regionie ma swój prestiż, co podkreśla miejsce odbywania się imprezy, którym był Urząd Miasta i Gminy oraz goście. Turniej otworzył II Zastępca Burmistrza Koronowa Piotr Kazimierski wraz Prezesem Ligi Arkadiuszem Matczyński i opiekunem koła szachowego Ryszardem Janczukowiczem.

Niespodzianką dla wszystkich była wizyta św. Mikołaja, gościem zawodów był także Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski.

Atrakcją imprezy było zwyczajowe już podczas ligi losowanie koła fortuny wśród wszystkich uczestników. Wygrywano między innymi wejściówki do Kina Helios w Bydgoszczy, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Centrum Zabaw Rodzinnych "Family Park" oraz wyroby własne z Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Ponadto można było także odwiedzać pobliski Jarmark Świąteczny, na który między innymi oprócz rozdającego upominki św. Mikołaja zawitały także alpaki.

Przy okazji relacji z zawodów organizatorzy ligi już zapraszają wszystkich na I Bydgoski Festiwal "Edukacja przez szachy".

- Od 27 do 31 stycznia - informują organizatorzy - przez 5 dni będzie można zdobyć kategorie szachowe. Przewidziane są 3 grupy - Open dla wszystkich chętnych (także dorosłych) zgłoszonych do FIDE, w której nagrodą główną jest 1500zł, Turniej B dla juniorów do lat 12 i turniej C dla juniorów do lat 9. Oprócz możliwości zdobycia kategorii szachowych będzie można wygrać też atrakcyjne nagrody.

Sponsorami wydarzenia były: Enea Operator, Solareon Polska, Mat-Bud Materiały Budowlane, Solbet, Fundacja Jacka Rutkowskiego "Pomagajmy Razem", Dartom s.c.

Patronami imprezy byli: Marszałek Województwa Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko-Pomorskiemu Mikołaj Bogdanowicz, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Powiat Bydgoski i Powiat Toruński, Polski Związek Szachowy i Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy oraz Posłowie na Sejm: Ewa Kozanecka, Tomasz Lenz i Piotr Król.

- Korzystając z okazji - dodają organizatorzy ligi - wszystkim osobom i firmom, rodzicom i dzieciom, którzy włączyli się w to niezwykłe dzieło popularyzujące szachy i zawiązujące nowe znajomości a nawet przyjaźnie, chciałbym w imieniu własnym, mojej rodziny i osób zaangażowanych w organizację złożyć najserdecznie życzenia świąteczne i szampańskiej zabawy w nowym roku.

Oto lista szkół, których uczniowie wzięi udział w tegorocznej lidze szachowej w Koronowie:

Butterfly School Toruń

IV LO w Bydgoszczy

Katolicka Szkoła Podstawowa w Bydgoszczy

SP 2 w Żninie

SP 31 w Toruniu

SP 6 w Gnieźnie

SP 63 w Bydgoszczy

SP 65 w Bydgoszczy

SP 66 w Bydgoszczy

SP Edukacja w Toruniu

SP w Borównie

SP w Łochowie

SP w Łubiance

SP w Niemczu

XV LO w Bydgoszczy

III LO w Bydgoszczy

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bydgoszczy

SP 18 w Grudziądzu

SP 35 w Bydgoszczy

SP 4 w Bydgoszczy

SP 60 w Bydgoszczy

SP 67 w Bydgoszczy

SP nr 1 w Koronowie

SP nr 2 w Koronowie

SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy

SP w Brzozie

SP w Górsku

SP w Osielsku

SP w Wierzchucinie Królewskim

Zespół Szkół w Barcinie

Zespół Szkół w Zbicznie

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor