Pozostałe 1 lut 2020 | Redaktor
Wielki festiwal szachowy zakończył się w Bydgoszczy. Grał też Łukasz Schreiber [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Przez pięć dni (27–31 stycznia) na hali BKS Chemik trwała debiutancka impreza szachowa. W międzynarodowym turnieju uczestniczyli przedstawiciele aż trzech kontynentów, a na zakończenie partię szachów błyskawicznych z dwojgiem zawodników rozegrał minister Łukasz Schreiber.

I Międzynarodowy Bydgoski Turniej Szachowy to kolejna inicjatywa projektu „Edukacja przez szachy”, organizatora spotkań Międzyszkolnej Ligi.

W wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba federacji szachowych: do Bydgoszczy przyjechali zawodnicy z Ukrainy, Chin, USA i Polski, by grać o zdobycie kategorii szachowych oraz nagrody szachowe.

Triumf mistrza z Ukrainy

Turniej podzielony był na dwie grupy: Open A dla wszystkich chętnych (do wygrania było 1500 zł za miejsce pierwsze i 1000 zł za miejsce drugie), oraz Grupa B dla juniorów do lat 13 i do lat 9, (nagrodami za pierwsze dwa miejsca były: rower górski, telewizor oraz drony).

fot. Anna Kopeć

Zwycięzcą w Grupie Open A został arcymistrz z Ukrainy Lubomir Mikhaletz, który przy równej liczbie punktów tylko punktacją pomocniczą wyprzedził mistrza międzynarodowego Krzysztofa Żołnierowicza. Na miejscu trzecim uplasował się Kacper Kacprzak z BKS Chemik.

Tutaj pełna klasyfikacja OPEN A.

W grupie juniorów do lat 13 wygrał Szymon Zając z Torunia przed Gracjanem Bromirskim z Bydgoszczy i Marceliną Brelińską ze Żnina. Do lat 9 triumfowała Ada Urbańska z Bydgoszczy przed Erykiem Ratajczakiem z Bydgoszczy i Mikołajem Brelińskim ze Żnina.

Tutaj wyniki grup B i C do lat 13 i 9.

Aż siedem osób zwiększyło swoje kategorie szachowe.

Opanowanie i kondycja

Organizatorzy na zakończenie wydarzenia zaprosili mistrza Polski do lat 10 z roku 1997,  Łukasza Schreibera, obecnie ministra w KPRM, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Minister rozegrał partię szachów błyskawicznych ze zwycięzcą Grupy A – arcymistrzem z Ukrainy.

fot. Anna Kopeć

Drugą partię z kolei rozegrał z utalentowaną zawodniczką z Chin Miaoyi Lu, która w tym roku kończy 10 lat, a już jest 13. zawodniczką Mistrzostw Chin z ubiegłego roku. W Grupie A zajęła ona bardzo wysokie 9. miejsce i jednocześnie była najlepszą kobietą w kategorii do lat 12. Do swojego kraju wraca z dwoma pucharami.

fot. Anna Kopeć

– Bardzo cieszę się z tego zaproszenia, szachy to piękna dyscyplina sportu – mówił minister Schreiber. – To nie tylko umiejętność skupienia, analizy sytuacji, podejmowania ryzyka bądź jego zapobiegania, ale także kwestia kondycji. Jeśli mamy zagrać dzień po dniu, z maksymalnym skupieniem sześcio–pięciogodzinną partię, to każdy, kto to robił, wie, że to wymaga o wiele więcej niż tylko opanowania reguł gry. Szachy łączą kwestie umysłowe i przygotowania fizycznego – tłumaczył.

fot. Anna Kopeć

Wyraził uznanie dla zawodników, którzy pragną rozwijać swoje szachowe zainteresowania.

15 lutego odbędzie się kolejna runda Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej, tym razem rozegrana będzie w Nakielskim Ośrodku Kultury w Nakle nad Notecią.

Sponsorami nagród byli Dartom sc, T. Przybylski R. Przybylski, Solareon Polska, Fundacja Jacka Rutkowskiego - Pomagajmy Razem, Jacek Rutkowski, MAT BUD Materiały Budowlane, Agencja Informatyczna Arcom. Arkadiusz Matczyński, RAWICOM.

W oparciu o: Edukacja przez szachy/Facebook

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor