Pozostałe 17 lip 2019 | Redaktor
Źle się dzieje w futbolu amerykańskim. Archers nie zagrają w finale Top Ligi

W półfinale Archers pewnie pokonali Vilnius Iron Wolves 34:0/fot. Anna Kopeć

Bydgoszcz Archers nie zagrają w meczu finałowym Topligi Europejskiej Superligi Futbolu Amerykańskiego. Spotkanie z Warsaw Eagles zostało odwołane.

W środę (17 lipca) klub wydał oświadczenie:

W związku z informacją o odwołaniu XIV Superfinału Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, Zarząd Klubu Sportowego Archers Bydgoszcz oświadcza, że w pełni popiera działania władz Związku Sportowego Polski Związek Futbolu Amerykańskiego dotyczące zawieszenia rozgrywek Topligi PLFA w celu wyjaśnienia powstałych wątpliwości i nieprawidłowości.

W związku z uzyskiwanymi w sezonie 2019 wynikami sportowymi i pojawieniem się szansy walki o najwyższe laury w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, Zarząd i sztab trenerski klubu od połowy maja br. prowadzili starania o wzmocnienie składu drużyny na ostatnie mecze sezonu, w tym fazę playoff. Chęć gry w drużynie Archers wyraziło kilkunastu zawodników, którzy uprzednio zakończyli swoje występy w innych rozgrywkach ligowych w Polsce. Zawodnicy ci rozwiązali umowy ze swoimi dotychczasowymi klubami, podpisali umowy o współpracy z Archers Bydgoszcz i na tej podstawie zostali zgłoszeni do rozgrywek Topligi w sezonie 2019 przed upływem terminu możliwości rejestracji nowych zawodników. Z niejasnych przyczyn, części tych zawodników odmówiono rejestracji lub bezpośrednio po rejestracji zostali oni wyrejestrowani przez osoby zarządzające panelem rejestracyjnym, bez wiedzy i zgody KS Archers Bydgoszcz. Klub Sportowy Archers Bydgoszcz stał na stanowisku, że w związku z faktem prawidłowego ich zgłoszenia zawodnicy ci są uprawnieni do reprezentowania Klubu w meczu półfinałowym z Vilnius Iron Wolves, który na boisku zakończył się zwycięstwem naszej drużyny 34:0. W trakcie meczu i po jego zakończeniu Zarząd Klubu otrzymał informację ze strony klubu Warsaw Eagles, że będą oni wnioskowali o ukaranie drużyny Bydgoszcz Archers walkowerem za wystawienie rzekomo nieuprawnionych zawodników. W alternatywnym scenariuszu, klub Warsaw Eagles wyraził chęć rozegrania Superfinału z Archers Bydgoszcz bez udziału nowozarejestrowanych zawodników oraz trenera głównego Archers. Doszło w ten sposób do bezprecedensowej sytuacji, w której jeden klub miałby uznaniowo wybierać, z którymi zawodnikami i trenerami innego klubu chce grać, a z którymi nie, i na takie rozwiązanie KS Bydgoszcz Archers nie wyraził zgody.

Wskutek tych działań, aż do dnia 15 lipca nie było wiadome, czy drużyna Archers Bydgoszcz po zwycięstwie w półfinale rozgrywek z Vilnius Iron Wolves zostanie dopuszczona do gry w Superfinale, jednocześnie będąc jedyną drużyną, która do tego meczu byłaby gotowa przystąpić.

Jednocześnie, Zarząd Klubu deklaruje chęć i gotowość współpracy ze wszystkimi podmiotami, które mają na sercu dobro futbolu amerykańskiego w Polsce.

W imieniu Zarządu Klubu,

Maciej Kalinowski

Prezes KS Bydgoszcz Archers

Na stronie zabki.pl, gdzie miał być rozegrany finał ukazało się natomiast oświadczenie Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego:

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor