Sport 29 maj 2019 | Redaktor
Przybywajcie na 1. Memoriał Ireny Szewińskiej

fot. Anna Kopeć

Organizatorzy pragną, aby na trybunach stadionu Zawiszy zasiadło kilkanaście tysięcy widzów podczas 1. Memoriału Ireny Szewińskiej 12 czerwca. Miasto wyłożyło milion złotych na organizację imprezy.

W tym roku tradycyjny festiwal lekkoatletyczny przybrał formę memoriału dla uczczenia pamięci znakomitej lekkoatletki Ireny Szewińskiej, która zmarła w ubiegłym roku. To właśnie na stadionie Zawiszy biła pamiętny rekord świata w biegu na 400 m. 22 czerwca 1976 roku na bydgoskiej bieżni uzyskała wówczas czas 49,75 s. Miesiąc później na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu zdobył złoty medal w biegu na 400 metrów kobiet ponownie bijąc rekord świata wynikiem 49,29.

fot. Anna Kopeć

Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński podczas konferencji prasowej w hotelu City (28 maja) zapowiedział, że „w czasie memoriału zostanie pokazany pamiętny bieg Szewińskiej w Bydgoszczy”, udało się bowiem odnaleźć zapis wideo z tamtej imprezy.

Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie w środę (12 czerwca, początek godz. 17.00), ale już dzień wcześniej czeka kibiców nie lada atrakcja – konkurs skoku o tyczce na Wyspie Młyńskiej. Weźmie w niej udział m.in. Paweł Wojciechowski, halowy mistrz Europy z Glasgow i mistrz świata z 2011 roku.

fot. Anna Kopeć

- Jeśli skoczę sześć metrów, to przepłynę Brdę wpław do opery – zapowiedział z uśmiechem, zachęcając kibiców do przyjścia na Wyspę Młyńską i na drugi dzień na stadion Zawiszy na zawody memoriałowe.I dodał, że dla niego „to jest zaszczyt móc wystartować w takim wydarzeniu, jakim jest 1. Memoriał Ireny Szewińskiej”. W tyczkarskim konkursie weźmie udział również Piotr Lisek, aktualny absolutny rekordzista Polski (6 metrów w hali i 5,94 m na otwartym satdionie). 

Prezes Wolsztyński zapewniał, że kibice obejrzą interesujące zawody. Na bydgoskiej bieżni zaprezentują się m.in. najszybsze zawodniczki nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet, czyli „aniołki Matusińskiego”, które tym razem pobiegną w biegu indywidualnym na 400 m.

Mistrzyni Europy w sprincie, Ewa Swoboda zmierzy się na 100 metrów z reprezentantką RPA Cariną Horn, która w zeszłym sezonie osiągnęła rezultat 10.98. - Bardzo ciekawy pojedynek będzie także w konkursie rzutu młotem IAAF Hammer Throw Challenge, gdzie zobaczymy czołówkę miotaczy, a wśród nich Polaków Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego. To nie wszystkie niespodzianki, które czekają na kibiców 12 czerwca. Na koniec powiem, że najciekawszym biegiem będzie męski na 800 m, a dlaczego to przekonają się państwo niebawem  – zakończył tajemniczo tę część prezentacji Wolsztyński, który jest także dyrektorem 1. Memoriału Ireny Szewińskiej.

Wolsztyński podkreślił również: - Cieszę się, że tak ważne wydarzenie w historii polskiej lekkiej atletyki możemy zorganizować w Bydgoszczy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie miasta, które pomogło finansowo. Poza tym niezwykle prestiżowe jest to, że ten memoriał odbędzie się w mieście, z którym Irena Szewińska była bardzo związana, biła tutaj rekord świata, jest honorowym obywatelem Bydgoszczy.

Miasto wyłożyło na imprezę milion złotych.

fot. Anna Kopeć

- Chcieliśmy zrobić wszystko, aby ta pierwsza, inauguracyjna edycja memoriału odbyła się właśnie w Bydgoszczy i się udało. Jako miasto daliśmy organizatorom maksymalne wsparcie, zarówno finansowe, jak i promocyjne. Wiemy, że pani Irena była niesamowitą postacią w świecie lekkiej atletyki, bywała na wielu wydarzeniach w naszym mieście i organizacja memoriału jej pamięci jest wyrazem naszego szacunku dla niej – tłumaczyła Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Miasto deklaruje też wsparcie, gdyby zapadła decyzja o organizacji kolejnych memoriałów w Bydgoszczy. Uzależnia jej jednak od większego wkładu sponsorów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

fot. Anna Kopeć

- PZLA otrzymał kilka ofert mniej lub bardziej poważnych od potencjalnych organizatorów, lecz oferta z Bydgoszczy okazała się najbardziej konkretna. Jako osoba związana z Bydgoszczą jestem zadowolony, że tutaj odbędą się zawody poświęcone tej wybitnej lekkoatletce. Bardzo dobra infrastruktura pozwala na organizowanie tutaj wydarzeń na najwyższym poziomie. Wierzę, że ten memoriał będzie idealnym przetarciem przed sierpniowymi Drużynowymi Mistrzostwami Europy – powiedział Sebastian Chmara, wiceprezes PZLA. Ostatecznie jednak, o przyszłości imprezy będzie decydował zarząd związku. Chmara dodał, że jest pomysł, aby memoriał odbywał się w różnych miastach w Polsce, ale prywatnie sądzi, że Bydgoszcz ze stadionem im. Zdzisława Krzyszkowiaka jest najlepszym miejscem do tego i taką opinię przekaże na forum zarządu.

Bilety na memoriał wybitnej polskiej lekkoatletki można kupować w portalu Ticketmaster.pl oraz w sieci punktów stacjonarnych, m.in. salonach Empik i sklepach Media-Markt. Bilet na 1. Memoriał Ireny Szewińskiej daje możliwość korzystania z bezpłatnego transportu komunikacją miejską w dniu zawodów, a także umożliwia zakup biletów na Drużynowe Mistrzostwa Europy z rabatem.

Link do sprzedaży biletów znajduje się TUTAJ

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor