STRAŻ POŻARNA 998 23 sie 2019 | Redaktor
Kąpał się miejscu niestrzeżonym, nie wypłynął. Tragedia pod Włocławkiem

fot. ilustracyjna, Pixabay

Do tragedii doszło w czwartek (22 sierpnia) w miejscowości Chodecz (powiat włocławski). Na brzeg wydobyto ciało mężczyzny. Mimo reanimacji, nie udało się go uratować.

19-latek z województwa wielkopolskiego zanurkował w jeziorze i nie wypłynął.

- Kąpał się w miejscu niestrzeżonym, niedaleko kąpieliska strzeżonego. Powiadomili nas ratownicy, zaalarmowani przez znajomych mężczyzny - relacjonuje st. sierż. Tomasz Tomaszewski z zespołu prasowego włocławskiej komendy.

Mężczyzna został wydobyty na brzeg przez nurka Państwowej Straży Pożarnej i przekazany zespołowi ratownictwa medycznego. Niestety, mimo reanimacji, nie udało się przywrócić czynności życiowych.

Policja prowadziła na miejscu czynności pod nadzorem prokuratora. Ustalono, że przed wejściem do wody mężczyzna razem ze znajomymi pił alkohol, co mogło przyczynić się do utonięcia. Przyczynę tragedii ma wyjaśnić dochodzenie.

Ciało zostało zabezpieczone do sekcji zwłok.

Policja przypomina o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą.

    • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik.Tragicznie może skończyć się pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, o czym informują znaki i tablice. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.

    • Przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

    • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. 

    • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”! 

    • Pamiętaj, że materac dmuchany ani nadmuchiwane koło nie służą do wypływania na głęboką wodę! 

    • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. 

    • Kąpiąc się, zwracaj uwagę na osoby obok. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, zawiadom inne osoby.

    • Nie pływaj bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

    • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor