Styl życia 19 kwi 2022 | Redaktor
Trzy elementy poprawiające bezpieczeństwo pracy majsterkowicza

Będąc początkującym majsterkowiczem w sferze zainteresowań znajdują się głównie elementy wyposażenia warsztatu.

Ze strony https://kacikmajsterkowicza.com/ możemy dowiedzieć się jakie w tym zakresie elementy wyposażenia są istotne i przy jakich pracach są wykorzystywane. Również tamże dowiemy się jak zaprowadzić w warsztacie porządek, aby każde z narzędzi miało swoje miejsce, a jednocześnie znajdowało się w zasięgu ręki, aby wygodnie było po nie sięgać.

Całkiem odrębną sprawą, którą jako ważny element pracy majsterkowicza dostrzeże tylko osoba mająca już pewne doświadczenie, jest sprawa bezpieczeństwa wykonywania pracy.

Porządek

Wydawałoby się banalną sprawą – jak porządek może stanowić o bezpieczeństwie pracy? A jednak! Walające się po podłodze przedmioty, zastawiony stół roboczy niepotrzebnymi narzędziami przy jednocześnie pracującej maszynie może stanowić poważne niebezpieczeństwo. Gdy operator potknie się, upaść może wprost na pracującą maszynę. Podobnie odkładana kolejna rzecz na stół roboczy może sprawić, że lawinowo wszystkie poprzednio na niej pozostawione zaczną spadać. Rodzi to sytuacje nieprzewidywalne, jakie w warsztacie majsterkowicza nie są mile widziane.

Oświetlenie

Wykonane poprawnie oświetlenie spowoduje, że wykonywana czynność będzie dobrze widoczna, wzrok nie będzie narażony na nadmierny wysiłek, a praca szybko i bezbłędnie wykonana. Każdy warsztat może potrzebować innego rodzaju oświetlenia. Zwykle jednak montuje się jasne światło sufitowe, które oświetlają całą przestrzeń pomieszczenia. Dodatkowo przydatne są światła punktowe, które są uruchamiane w chwili pracy w danym obszarze. Mogą to być lampy na stałe umieszone na przykład przy jakiegoś rodzaju obrabiarce, albo światło przenośne, jakie na przykład używa się w warsztacie samochodowym do oglądnięcia elementów podwozia. Koniecznie, w obu wypadkach  - lampa musi być zaopatrzona w swój własny stojak czy zawieszkę, aby obie dłonie pozostawały wolne do pracy.

Ubranie robocze

Kolejnym punktem jest odpowiedni ubiór. Jego zadaniem jest nie tylko zabezpieczenie odzieży wewnątrz przed zabrudzeniem, ale też musi ona stanowić odpowiednie zabezpieczenie ciała przed uszkodzeniem. Na przykład w pracy przy rozmaitych obrabiarkach istotnym jest, aby ubranie robocze nie zawierało elementów wystających czy zwisających, które mogłyby zostać wciągnięte przez maszynę. Dotyczy to też nakrycia głowy, które musi mieć możliwość schowania długich włosów, które bezwzględnie są dużym zagrożeniem operatora pracującego przy obrabiarkach. Ubranie robocze powinno przylegać do ciała, ale nie być obcisłym, aby swoboda ruchów została zachowana.

Dla elektryka na przykład niezbędnym wyposażeniem będą specjalne buty, których podeszwa działa izolacyjnie – ograniczy to możliwość porażenia prądem. Dla budowlańca z kolei buty powinny mieć podeszwę, której nie przebije ostre narzędzie (gwóźdź, nóż) porzucone na budowie.

Elementem należącym do stroju roboczego są również drobne przedmioty ochrony osobistej. Do nich należą maski przeciwpyłowe stosowane  przy wszelkim szlifowaniu, ale także przy używaniu chemikaliów o silnej, szkodliwej dla układu oddechowego woni. Do takich prac należy stosować maski zaopatrzone w filtr węglowy. Kolejnym elementem ochrony osobistej są okulary ochronne, chroniące oczy operatora przed odpryskami obrabianego materiału, czy odpowiednio dobrane rękawice robocze.  Z zastrzeżeniem jednak, że do obsługi maszyn typu szlifierka, pilarka, wiertarka rękawic nie powinno się używać, bo mogą one stanowić zagrożenie w przypadku wkręcenia się ich materiału w obracające się elementy maszyny. W takim wypadku natomiast potrzebne są odpowiednie ochraniacze na uszy, które chronią słuch operatora. W skrajnych wypadkach, gdy hałas emitowany podczas pracy jest bardzo duży, obok słuchawek ochraniających uszy stosuje się również zatyczki.

art. reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor