Styl życia 30 lis 17:25 | ak
Bawili się na Barce Lemara. Andrzejki z „Dziecięcym Graffiti” [ZDJĘCIA]

fot. nadesłane

Uczestnicy projektu „Dziecięce Graffiti” w piątek (26 listopada) integrowali się na wodzie. Na Barce Lemara przy ulicy Spichlernej w Bydgoszczy dzieci z niepełnosprawnościami i ich bliscy uczestniczyli w zabawie andrzejkowej.

Spotkanie rozpoczęło się warsztatami kulinarnymi „Zdrowy styl życia z Dziecięcym Graffiti”. Wspólnymi siłami uczestnicy przygotowali zdrowe przekąski. Dzieci uczyły się samodzielności, sprawdzały swoje manualne umiejętności, m. in. posługiwania się nożem.

- Na każdej z naszych imprez wprowadzamy różne działania pod kątem zdrowego stylu życia. Są to: animacje, ruch, taniec, kulinaria itp. Dzieci chętnie w nich uczestniczą. Dbając o ich zdrowie psychiczne i fizyczne, koncentrujemy się na metodycznej pracy prozdrowotnej, bo w dobie pandemii ważny jest zarówno ruch, jak i zdrowe odżywianie. Bawimy się w stałym gronie osób już wcześniej zaszczepionych - mówił Piotr Częstochowski, pomysłodawca inicjatywy „Dziecięce Graffiti”.

Gospodarzami wydarzenia byli kapitan Jerzy Ratz oraz Adam Gajewski, docenieni przez podopiecznych „Dziecięcego Grafitti” dyplomami i podziękowaniami.

Ze względu na powiększające się grono „wilków morskich” w społeczności, obowiązującym strojem na Barce był strój marynarski, lub ew. jego elementy.

Ponadto przyszedł czas na chwilę wspomnień - uczestnicy wracali pamięcią  do Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku, gdzie wspólnie spędzili wakacje. 

Nie zabrakło również gier i zabaw, które poprowadził Adam Gajewski. Były to m. in. przeciąganie liny i punktowany rzut rybką do koła ratunkowego. 

Najważniejszym punktem programu była zabawa andrzejkowa z muzyką na żywo, którą zapewnili Leszek Basiński (akordeon, klawisze), Zbyszek Dwornik (akordeon), Arek Gurajdowski (gitara). Śpiewem wzbogaciła występ Irena Dwornik.

Dziecięce Graffiti zapowiada udział w kolejnych wydarzeniach. 5 grudnia dzieci obejrzą „Dziadka do orzechów” w Operze Nova. Następnie 10 grudnia będą uczestniczyć w „Koncercie kolęd” w Filharmonii Pomorskiej.
 
Wstęp na andrzejki był wolny, jednak ze względu na duże zainteresowanie oraz obostrzenia pandemiczne lista uczestników była ograniczona. Imprezę zorganizowano zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. 
 

Dziecięce Graffiti jest organizacją non-profit, która skupia dzieci z Zespołem Downa i inne osoby z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich. Podejmuje szereg cyklicznych inicjatyw, np. spotkania muzealne, organizuje okolicznościowe imprezy, wspólne wyjścia do instytucji kultury.

Zdjęcia nadesłane przez „Dziecięce Graffiti”.

ak Autor