Komody industrialne: wykreuj współczesne wnętrze inspirowane dawnymi fabrykami
fot. ilustracyjna
Styl industrialny wykorzystuje proste formy i bazuje na oszczędnych estetycznie, surowych elementach. Nie oznacza to jednak, że pasują do niego wyłącznie ascetyczne meble i dodatki. Podpowiadamy, jak wykreować współczesno-fabryczne wnętrze z udziałem komody industrialnej.
Inne z kategorii
Wysiew aksamitek. Kiedy rozpocząć, aby uzyskać najpiękniejsze kwiaty? [REKLAMA]
Medalowi wędkarze z Politechniki Bydgoskiej
Krótka historia i charakterystyczne elementy stylu industrialnego
Styl industrialny przybył do Polski z USA, gdzie w latach 50. XX wieku rynek nieruchomości został zalany przez pofabryczne budynki. Dominującą grupą wśród nowych najemców okazali się nowojorscy artyści, którzy chętnie przekształcali lokale w mieszkania i pracownie. Panował w nich charakterystyczny, surowy, przemysłowy klimat. W ten sposób narodził się styl industrialny, który do dzisiaj podbija serca designerów i inwestorów z całego świata. Wnętrza industrialne są:
- przestronne i otwarte,
- urządzone w sposób ascetyczny,
- dobrze nasłonecznione,
- pełne surowych materiałów – obecne są w nich m.in.: beton architektoniczny, cegła, lite drewno, szkło i stal,
- utrzymane w ciemnych barwach – z przewagą szarości i czerni.
Odkryte rury, fragmenty nieotynkowanych ścian, wiszące kable czy popękane, betonowe podłogi stanowią symbol i ozdobę industrialnej przestrzeni. Absolutnie nie wymagają ukrywania! Industrialne wnętrze może być bardziej lub mniej surowe oraz silniej lub słabiej nawiązywać do wyposażenia dawnych fabryk.
Jakie meble pasują do industrialnego wnętrza?
W industrialnym wnętrzu meble powinny mieć duszę. Warto poszukać perełek na pchlim targu albo spróbować odrestaurować stare meble. Niektóre elementy wyposażenia można wykonać samodzielnie, np. stół z drewnianych palet. Meble industrialne charakteryzują się masywną, prostą formą. Często są wykonywane z litego drewna lub metalu o ciemnym, surowym wykończeniu. Tańszą, lżejszą i łatwiejszą w konserwacji alternatywą dla mebli z naturalnego drewna są wyroby z płyty meblowej wykończone laminatem. Współczesne dekory świetnie imitują np. postarzane drewno. We wnętrzach industrialnych doskonale odnajdują się także meble w stylu steampunk, które nawiązują do epoki pary.
Industrialna komoda – nowoczesny mebel z fabrycznym twistem
Komoda w stylu industrialnym to nowoczesny mebel o niepodrabialnym wyglądzie. Rozpoznasz ją po prostej, solidnej, drewnianej lub stalowo-drewnianej konstrukcji, naturalnej lub ciemnej kolorystyce i minimalistycznych uchwytach. Uchwyty i nogi często mają czarne, matowe wykończenie i kontrastują z fakturą drewna lub drewnopodobnego laminatu. Komoda loft industrial, czyli o nieco łagodniejszym charakterze, może być subtelnie zdobiona, np. lamelami czy niewielkimi, geometrycznymi wycięciami. Chcąc podkręcić fabryczny klimat, wystrzegaj się komód z błyszczącymi frontami, fantazyjnymi ornamentami czy dekoracyjnymi uchwytami. Komody industrialne w wielu designerskich odsłonach znajdziesz na agatameble.pl.
Szeroka komoda industrialna może w ciekawy sposób urozmaicić proste wnętrze.
Jak zaaranżować komodę industrialną we współczesnym wnętrzu?
Komoda industrialna wspaniale zaprezentuje się na tle surowych ścian, pokrytych betonem architektonicznym albo szarą, białą lub czerwoną cegłą. Warto pozwolić jej stać się focal pointem całego wystroju. Niech króluje i przyciąga spojrzenia! Nie zapomnij o wykorzystaniu górnego blatu oraz przestrzeni nad meblem i wokół niego. Zaaranżuj swoją komodę z pomocą dosłownie kilku nowoczesnych dekoracji w mocnych kolorach. Na blacie lub obok mebla postaw loftową lampę stojącą. Ścianę udekoruj grafiką lub plakatem. Na widoku może pozostać kilka książek czy albumów.
artykuł sponsorowany