Styl życia 30 gru 13:14 | Reklama
Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty głównej do komputera?

materiał ilustracyjny

Płyta główna jest podstawowym elementem, bez której komputer nie mógłby funkcjonować. Jej zadaniem jest przetwarzanie wielu procesów pomiędzy jego podzespołami. Z artykułu dowiesz się więcej w temacie - płyty główne do komputera.

Czym są płyty główne?

Płyta główna jest podstawową częścią komputera. Do niej podłącza się wszystkie podzespoły, czyli kartę graficzną, pamięć RAM czy dysk SSD. W karcie znajduje się również gniazdo procesora, gdzie podłączony jest CPU. Przez płyty główne przechodzą również zewnętrzne urządzenia, do jakich zaliczyć trzeba klawiaturę, myszkę czy słuchawki. 

Płyty główne przeznaczone są są do komunikacji pomiędzy podzespołami oraz sprzętami do niej podłączonych. Mogą również obsługiwać dodatkowe funkcje takie jak łączność internetowa czy Bluetooth. Wiele  nowoczesnych płyt posiada wbudowany moduł Wi-Fi.    

Na rynku jest naprawdę duży wybór płyt głównych, można je zakupić od znanych producentów, modele mogą różnić się między sobą parametrami technicznymi. To nie trudne, by wybrać płytę kompatybilną z resztą podzespołów. W celu zakupu płyty warto wejść na stronę https://www.sferis.pl/plyty-glowne-2894.  

Jak wybrać płytę główną?  

Posiadacze komputerów stacjonarnych mogą sprawdzić model płyty głównej, oraz jej kompatybilność z gniazdem procesora czy pamięci RAM, w celu dobrania optymalnych komponentów. Należy pamiętać że wszystkie sprzęty które chcemy podłączyć do naszej płyty głównej, muszą być z nią kompatybilne. Zdarzyć się może iż procesor fizycznie pasuje do gniazda płyty głównej, ale jego BIOS nie będzie w stanie obsłużyć poleceń procesora co w rezultacie uniemożliwi włączenie komputera. Ważne jest aby dokładnie sprawdzić kompatybilność podzespołów z naszą płytą główną.

Zidentyfikowanie producenta oraz modelu płyty głównej jest łatwe. Należy odkręcić bok obudowy oraz odszukać wypalonego ciągu znaków. Kiedy jest to trudne do namierzenia, można sprawdzić płytę w komputerze z systemem operacyjnym Windows. Wystarczy jedynie znaleźć odpowiednią instrukcję. 

Dlaczego płyty główne są tak ważne?  

Chipset płyty głównej jest najważniejszym elementem płyty. Do zadań będzie należeć zapewnienie przepływu sygnałów pomiędzy procesorem, a innymi podzespołami. Dzięki temu procesor może sterować innymi komponentami, jakie umieszczone są pod obudową. 

Przy wyborze tej płyty warto kierować się: 

  • procesorem, który jest centralną częścią, 
  • tym, jaka jest pamięć RAM, która służy do przechowywania informacji,
  • ROM, czyli pamięć do odczytu,
  • możliwościami kart rozszerzeń, jest to istotne w kontekście urządzeń zewnętrznych, jakie można podpiąć,
  • układ chłodzenia również ma duże znaczenie. Zazwyczaj zbudowany jest z radiatorów, przewodów cieplnych oraz cichego wentylatora. Gwarantuje on niską temperaturę płyty, kiedy jest duże obciążenie,
  • układ dźwiękowy,

Karta jest także podłączona do zasilacza, który pozwala na zasilanie. Na karcie znajdują się też różne porty, które pozwalają na podłączenie zewnętrznych nośników. 

Jaka płyta sprawdzi się dla większości użytkowników?  

Wybór płyty nie jest prostym zadaniem, a od tego, jaka płyta zostanie wybrana będzie wiele zależeć. Będzie to też mieć wpływ na pozostałe komponenty. Warto przyjrzeć się, takim szczegółom jak ilość złączy, powinno ich być tyle, by bez problemu podłączyć wszystkie akcesoria do płyty głównej. Ważne są również sloty na pamięć RAM, im będzie ich więcej, tym łatwiej będzie nam zwiększyć pamięć RAM w komputerze.   

Socket oraz chipset muszą być ze sobą kompatybilne, oraz tak samo w stosunku do procesora. Ważne są również możliwości tego urządzenia oraz zastosowane technologie. Kiedy komputer będzie służyć do zastosowań profesjonalnych takich jak tworzenie grafiki 3D, tworzenie animacji, należy wybrać płytę, która będzie z wyższej półki. Dzięki temu praca na urządzeniu nie będzie należeć do trudnych i efekty mogą być dla nas zadowalające. Ważne jest również to, by wybrać renomowanego producenta. To sprawi, że płyta pozostanie z nami na dłuższy czas.     

 Artykuł sponsorowany

Reklama Autor