Wydarzenia 13 wrz 2017 | Wojciech Bielawa
Choć raz radni byli zgodni. Bydgoszcz pomoże sąsiadom

Zniszczenia we wsi Huta w gminie Koronowo / fot. maczu

Rada Miasta przez aklamację podjęła decyzję o przekazaniu 400 tysięcy złotych sąsiednim gminom, które ucierpiały podczas sierpniowych nawałnic.

Z pomocy skorzysta osiem gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Metropolia Bydgoszcz: Nakło, Sadki, Sicienko, Mrocza, Kcynia, Koronowo, Szubin i Żnin. Około 250 tysięcy złotych trafi do poszkodowanych bezpośrednio z miejskiego skarbca, a pozostałe 150 tys. zł. pochodzi z budżetu stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

W pierwszych dniach po nawałnicy dużo mówiło się o Rytlu, później o Sośnie, ale po podliczeniu strat okazuje się, że najwięcej budynków ucierpiało w Żninie. Uznaliśmy, że musimy być solidarni i zacieśniać więzi z naszymi sąsiadami. Dlatego pomoc skierujemy do ośmiu gmin, które są członkami naszego stowarzyszenia. Widząc potrzeby chciałoby się pomóc wszystkim, ale tak się nie da – tłumaczył w środę podczas sesji Rady Miasta prezydent Rafał Bruski.

Przewodniczący Rady Miasta zaproponował, aby uchwał w sprawie przekazania środków finansowych nie poddawać pod głosowanie, ale przyjąć przez aklamację. Wszyscy radni przyjęli ten pomysł oklaskami.

Prezydent Rafał Bruski dodał, że bydgoszczanie, którzy chcą pomóc poszkodowanym mogą liczyć na wsparcie ratusza. - Jeśli zbierze się grupa wolontariuszy, która będzie chciała pomóc na miejscu, to zapewnię im transport – powiedział.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący