Coraz większa pomoc dla poszkodowanych
Zniszczenia po nawałnicy, która przeszła 11 sierpnia przez Polskę są ogromne. Jak stwierdził dzisiaj na konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, około 75-80 procent wszystkich strat w kraju dotyczy województwa kujawsko-pomorskiego.
Inne z kategorii
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Jak dotąd przekazano na pomoc poszkodowanym 14 milionów złotych na dotacje do 6 tysięcy złotych. Codziennie spływają informacje od rzeczoznawców i inspektorów budowlanych o uszkodzonych budynkach – jest ich obecnie 7 tysięcy. - Wsparcie przy szybkim oszacowaniu strat pozwoli na uruchomienie kolejnych dotacji – do 20 i 200 tysięcy złotych na budynki mieszkalne i do 100 tys. zł na budynki gospodarcze – powiedział wojewoda.
Przybywa instytucji i firm, które pomagają poszkodowanym.
- Niemal natychmiast Caritas przekazał tym, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy środki czystości i żywność. Koordynowana jest też pomoc i przekazywane jest wsparcie przez parafie w dekanatach – poinformował ks. Wojciech Przybyła, dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej.
Krajowa Spółka Cukrowa przekazała darowiznę wartą 140 tysięcy złotych w postaci 30 ton produktów spożywczych. - Nie jest to tylko cukier, ale także mąka, kasze, płatki owsiane, soki – powiedział Paweł Piotrowski, prezes zarządu KSC. - We wrześniu spółka przekaże także wyprawki szkolne dla dzieci z rejonów objętych kataklizmem – poinformował.
Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu Nitro-Chem SA zapowiedział, że firma gotowa jest wysłać kilkadziesiąt samochodów z materiałami budowlanymi.
Wysłaliśmy dla mieszkańców gminy Sośno kilkanaście tirów z materiałami budowlanymi wartych 200 tys. zł. Po rozmowach z wójtem udało się przekazać materiały najbardziej potrzebne, tj. papę, farby i gładź szpachlową – poinformowała Magdalena Zegarska, wiceprezes zarządu PGNIG SA.
- Mając świadomość, że w zakresie pomocy priorytetem będą materiały budowlane, przekazaliśmy na województwo kujawsko-pomorskiego 34 tiry z 1000 m2 betonu komórkowego. Obecnie realizujemy dostawy do powiatu żnińskiego, będą też następne wysyłki, gdy tylko samorządy będą gotowe do odbioru tych materiałów – powiedziała Teresa Kempara-Małecka, wiceprezes zarządu Solbet SA.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu podpisał natomiast umowę na przekazanie 200 tysięcy złotych dla Ochotniczej Straży Pożarnej. - Dotacja ta jest przeznaczona na zakup pilarek, agregatów prądotwórczych oraz odzieży ochronnej – powiedział Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW.
Fundusz ponadto w najbliższym czasie uruchomi program na usuwanie azbestu z uszkodzonych budynków. - Wszyscy, którzy ponieśli szkody, będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 100 procent na likwidacje pokryć azbestowych –dodał Ireneusz Stachowiak.