Wydarzenia 27 paź 2017 | Andrzej Pawełczak
Komunalne cmentarze na stronie internetowej

Ruszyła nowa aplikacja dotycząca bydgoskich komunalnych nekropolii. Dzięki niej możliwe jest dokładne zlokalizowanie grobu, zamieszczenie nekrologu czy zapalenie wirtualnego znicza.

Zanim stworzony został informatyczny umożliwiający zarządzanie pięcioma bydgoskimi cmentarzami komunalnymi na ul. Wiślanej, Kcyńskiej, Grunwaldzkiej, Ludwikowo oraz Lotników, przeprowadzony został spis intewentaryzacyjny z natury oraz w oparciu o księgi cmentarne, wykonane została dokumentacja zdjęciowa istniejących grobów.

Aplikacja umożliwia dokładną lokalizację konkretnego grobu – po wpisaniu nazwiska pojawi się mapa cmentarza, a na niej zaznaczony szukany grób (wraz z sektorem, numerem rzędu i numerem grobu). Wyświetli się także mapa dojścia do nagrobka ze wszystkich możliwych wejść na daną nekropolię.

Na stronie www.cmentarze.bydgoszcz.pl znajduje się także cennik, dzięki któremu można zapoznać się z obowiązującymi opłatami na komunalnych cmentarzach. Można także bezpłatnie zamieścić nekrolog i zapalić wirtualne znicze.

Stworzenie systemu kosztowało ponad 109 tysięcy złotych. – Na stronie mogą znajdować się błędy literowe. Wynikają one z tego, że podczas inwentaryzacji pojawiły się problemy, między inymi, związane z odczytaniem zapisów w księgach cmentarnych, szczególnie starszych roczników, a także brakiem niektórych ksiąg – księgi cmentarza Starofarnego przed laty spłonęły – mówi Anna Mackiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. – Przepraszamy i prosimy o zgłaszanie takich błędów poprzez formularz kontaktowy.

Strona internetowa bydgoskich cmentarzy obecnie zawiera dane zarejestrowane w systemie do września br. Aktualizacja prowadzona będzie na bieżąco, ale mogą pojawić pewne opóźnienia ze względu na to, że na bydgoskich miesięcznie ma miejsce ponad 300 pochówków.