Wydarzenia 24 mar 2017 | Redakcja
Komunalne cmentarze w Internecie

Pięć bydgoskich cmentarzy zostanie dokładnie zinwentaryzowanych, a następnie dane udostępnione zostaną na specjalnej stronie internetowej. Ułatwi to zarządzanie nekropoliami.

W Bydgoszczy funkcjonuje pięć nekropolii komunalnych: na ulicach Wiślanej, Lotników, Kcyńskiej, Grunwaldzkiej i Ludwikowo. W pierwszej kolejności wykonana zostanie dokładna inwentaryzacja cmentarzy - podział na sektory, rzędy, numery grobów, a następnie dokumentacja zdjęciowa. Groby i obiekty dodatkowe zostaną naniesione na mapy. Kolejnym etapem będzie przygotowanie aplikacji oraz wprowadzenie do systemu danych z ksiąg cmentarnych. Następnie wdrożony zostanie system informatyczny przetwarzający wszystkie dane. Ułatwi on zarządzanie oraz pozwoli na obsługę finansowo-księgową.

Częścią systemu ma być również witryna internetowa z wyszukiwarką grobów. Wyszukiwanie opierać ma się na wielu danych – datach urodzenia i zgony, imieniu i nazwisku. System z pewnością ułatwi poszukiwanie danych o swoich  przodkach  osobom tworzącym drzewa genealogiczne. Poza tym e-cmentarz wskaże zarządcy między innymi lokalizacje grobów opłaconych, nieopłaconych i objętych opieką konserwatorską.

Utrzymanie miejskich cmentarzy oraz grobów wojennych w ciągu roku kosztuje około  1,5  mln zł.
 
Obecnie trwa przetarg na wybór firmy, która wdroży system "e-cmentarz". Umowa zostanie zawarta na cztery lata, ale system powinien działać po wakacjach. W budżecie na wprowadzenie elektronicznego systemu zarządzania cmentarzami zarezerwowano 300 tysięcy złotych.
Bydgoskie cmentarze w liczbach:
powierzchnia największego cmentarza przy ul. Wiślanej Wiślana – 23,77 ha
liczba grobów na wszystkich cmentarzach – około 38 tysięcy
liczba komunalnych nekropoli  - 5

Urząd Miasta Bydgoszczy

Redakcja Autor